System komentarzy na WordPressie powalający nie jest. Pomijając walor estetyczny, naraża nas na niezliczoną ilość spamu, ponieważ jego zabezpieczenia się słabe. To z kolei wymusza na nas konieczność instalowania dodatkowych wtyczek, które przed tym spamem będą nas chroniły. Powiadamianie o nowych komentarzach odbywa się wyłącznie przez email, a jak wiadomość wpadnie do folderu Spam na poczcie, to pozostaniemy zapomniani, a o naszej odpowiedzi na komentarz nikt się nie dowie. Z pomocą przychodzi wiele różnych narzędzi, które ułatwiają system komentowania, jednym z nich jest Disqus i dzisiaj pokażę Wam jak go zainstalować.
Plusem korzystania z takiego rozwiązania jest to, że unikniemy anonimowych komentarzy, nie zawsze przychylnych. I nie mówię tutaj o konstruktywnej krytyce, ale o ogólnie pojętym hejcie, który na co dzień można spotkać w Internecie. Żeby dodać komentarz za pomocą Disqus trzeba się do niego zalogować albo przez email, albo przez wybrane portale społecznościowe. To zmniejsza poczucie anonimowości, co przekłada się na rozsądne i bardziej wartościowe komentarze.
Od czego zacząć instalację Disqus?
Przede wszystkim musisz posiadać konto na Disqus. W tym celu wejdź na stronę domową i załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz lub po prostu się zaloguj.
Krok 1: Na stronie głównej zjedź na sam dół strony i kliknij w przycisk Get Started.
Krok 2: Na kolejnym ekranie wybierz przycisk I want to install Disqus on my site.
Krok 3: Zacznij tworzyć nową stronę. Uzupełnij wszystkie wymagane pola: Website name (nazwa strony), Category (kategorię strony) oraz Language (język). Następnie kliknij w przycisk Create site.
Krok 4: Wybierz Plan. Basic – najbardziej popularny, bo darmowy w zupełności wystarczy, aby dodać system nowych komentarzy na blogu.
Krok 5: Wybierz platformę, na której chcesz zainstalować Disqus. W naszym przypadku jest to WordPress, zaraz u góry strony.
Krok 6: Kliknij przycisk Configure.
Krok 7: Zostaniesz przeniesiony do konfiguracji Disqus. Uzupełnij adres strony i opcjonalnie pozostałe pola, a następnie kliknij w przycisk Complete Setup.
Krok 8: Zaloguj się do WordPressa (na swoją stronę lub blog). Z lewego panelu bocznego wybierz Wtyczki, a następnie polecenie dodaj nową i wyszukaj wtyczkę o nazwie Disqus. Pod tą nazwą znajdziesz wiele takich wtyczek, nas interesuje ta, której autorem (twórcą) jest Disqus. Kliknij w przycisk „Zainstaluj teraz”. Po instalacji włącz wtyczkę i przejdź do jej ustawień.
Krok 9: Po wybraniu ustawień wtyczki, podaj prawidłowy login oraz hasło (będą to dane, których używasz do zalogowania się na konto Disqus), a następnie po prawej stronie wybierz przycisk Next.
Krok 10: W następnym oknie wybierz stronę, na której chcesz zainstalować Disqus, a następnie klknij w przycisk Next.
Krok 11: Po instalacji na monitorze zobaczysz informację o ukończeniu instalacji oraz link: Continue to the moderation dashboard, który przeniesie Cię do panelu, w którym będziesz mógł zarządzać swoimi komentarzami. Tym zajmiesz się później, teraz zaimportujemy Twoje komentarze, które już na blogu były. Kliknij w Plugin Settings, u góry po prawej stronie.
Krok 12: Zostałeś przeniesiony na stronę ustawień wtyczki. Przejedź kursorem w dół, aż zobaczysz opcję eksportu komentarzy – tak jak na zrzucie poniżej, a następnie kliknij w przycisk Export Comments. Poczekaj chwilę, aż komentarze zostaną zaczytane i gotowe. Nie musisz nic zapisywać, wszystkie dane same się zaktualizują.
Gotowe. Na blogu powinieneś już widzieć system komentarzy Disqus. Jeżeli tak się nie dzieje, wyczyść ciasteczka (cookies) w opcjach przeglądarki i odśwież stronę.
Jeżeli korzystasz z szablonów Elegant Themes, to sprawdź również, czy w ustawieniach szablonu masz włączone komentarze dla stron i postów. Zrobisz to w ustawieniach Theme Option przechodząc na zakładkę Layout. Opcja Pokaż komentarze we wpisach lub Pokaż komentarze na stronach musi być włączona. Upewnij się również, że Dyskusja w Opcjach ekranu jest zaznaczona, a na dole zezwalasz na komentowanie:
NAJNOWSZE KOMENTARZE