Ogólnie jest Extra!

Od niedawna na stronie Elegant Themes gości nowy twór firmy – szablon Extra, który może stać się poważną konkurencja dla swojego poprzednika Divi. Nowa templatka jest bowiem bardziej rozbudowaną i udoskonaloną wersją Divi poszerzoną o nowe, dodatkowe funkcje i pomimo, iż na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy szablon w stylu magazine ma o wiele większe możliwości, a jej zastosowanie wydaje się nie mieć końca.

Doprecyzowane szczegóły, odpowiednia kolorystyka i rozmieszczenie paneli w szablonie to tylko nieliczne z jego zalet. Extra jest kompatybilne ze wszystkimi znanymi nam przez Elegant Themes pluginami. Nie zabrakło także The Divi Builder, który może zdziałać cuda o czym przekonaliśmy się już wcześniej na innych templatkach. Szablon posiada wbudowane w ustawieniach linki do portali społecznościowych, dzięki którym użytkownicy z łatwością podzielą się naszymi artykułami, a co za tym idzie nie ma konieczności instalowania dodatkowych wtyczek i zaśmiecaniami nimi platformy.

Nowe moduły dla kategorii od Divi Builder.

Category Builder to nowa opcja pluginu Divi Builder pojawiająca się w szablonie Extra. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest zbudowanie nowego wyglądu wyświetlania wpisów na stronach kategorii. Dotychczas we wszystkich szablonach Elegant Themes strona kategorii wyświetlała się w formie zwykłego bloga, a ewentualna modyfikacja zmuszała nas do zaawansowanej modyfikacji kodu html. Category Builder to 8 nowych modułów przeznaczonych tylko i wyłącznie dla zbudowania strony z kategorią bądź strony domowej, głównie dla stron w stylu magazine.

Żeby zbudować stronę kategorii w panelu bocznym WordPressa rozwijamy opcje Extra i wybieramy kursorem Category Builder. Tak jak w przypadku tworzenia wpisu czy strony wybieramy odpowiednią sekcję, oraz podział na kolumny, a z modułu wybieramy odpowiednio jedną z 8 dostępnych opcji. Każdą z nich możemy dodatkowo sparametryzować pod kątem czcionek, kolorów, położenia i prezentowania danych.

ElegantLab_ExtraPosts

Moduł Post prezentowany powyżej to jedna z najnowszych opcji Divi Builder dostępna w szablonie Extra. Korzystając z jej funkcji możemy wybrać kategorię postów, które mają zostać wyświetlone, określić limit wyświetlanych postów, zdecydować czy wyświetlany ma być obraz, kategoria, autor, komentarze, ocena, możemy zdecydować również o formacie nagłówka oraz o rodzaju sortowania wpisów. W opcjach zaawansowanych możliwa jest również zmiana czcionek, kolorów teksu czy też koloru/obrazu tła dla wpisów, a także ustawienia obramowania oraz ikony, która pojawia się po najechaniu na obraz kursorem.

ElegantLab_ExtraTabbedPosts

Tabbed Posts to rodzaj zakładek, które w nagłówku prezentują nazwę kategorii, a poniżej posty z danej kategorii. Dane jakie możemy tutaj wyświetlać to obraz, autor wpisu, kategoria, komentarze, oceny oraz data postu. W ustawieniach zaawansowanych Tabbed Posts możemy dodatkowo spersonalizować czcionki i ich kolory i rozmiary, a także określić kolory zakładek, wysokość okna zakładki, obramowanie itp.

ElegantLab_ExtraSliderPosts

Slider post to posty w formie slidera. Ustawienia tego modułu podobnie jak dwa poprzednie obejmują kategorię postów, limit wyświetlanych postów, ustawienia obrazu, autora, komentarzy, oceny, a take format nagłówka oraz o rodzaj sortowania wpisów. Dodatkowo pojawia się opcja automatycznego przewijania postów oraz ustawienia prędkości z jaką wpisy maja być przewijane. W opcjach zaawansowanych poza możliwością zmiany czcionek, kolorów teksu czy koloru/obrazu tła dla wpisów itp., możemy dodatkowo zmienić kolory nawigacji (czyli strzałek), oraz wybrać kolor tła na którym prezentowane są metadane i tytuł.

ElegantLab_Extra CarouselPosts

Posts Carousel to połączenie bloga ze sliderem. Posty wyświetlają się w pionie i możliwe jest ich przesuwanie za pomocą pobocznej nawigacji. Możliwe jest również ustawienie automatycnego przewijania wpisów z określeniem wybranej przez nas prędkości. Oczywiście nie zabrakło również i w tym module edycji czcionek, kolorów, tła itp.

ElegantLab_Extra Blog Standard

Standard Blog to opcja powszechnie znana w pluginie Divi Builder i nie różni się tutaj szczególnie ustawieniami od znanego nam już Bloga, poza samym wyglądem. Treść postów wyświetlana jest po prawej stronie, a obraz umieszczono po lewej. To funkcjonalność, której zabrakło w Divi Builder podczas tworzenia postów, stron i projektów. Dzięki prezentacji bloga w zakładce Category Builder treści są bardziej czytelnie, a strona wydaje się być zgrabniejsza i czytelniejsza.

ElegantLab_Extra Blog Masonry                       Klasyczny, dobrze nam znany blog, który pojawia się również w Divi Builder. Ustawienia tego panleu są bardzo zbliżone do Bloga standardowego. Dobrze nam znane ustawienia czcionek, kolorów, tła. Istnieje również możliwość wyświetlania pełnej treści posta bez funkcji „Read more”
NOWE MOŻLIWOŚCI, NOWY WYGLĄD, NOWE WIDGETY!

Extra przynosi wiele zmian i innowacji, czego nie zabrakło również w obszarze widgetów. Poza standardowymi widgetami nabytymi z instalacją WordPressa, otrzymujemy do dyspozycji nowe całkiem Extra widgety takie jak: Extra – Ads, Extra – Authors, Extra – Login, Extra – Recent Comments, Extra – Recent Posts, Extra – Recent Reviews, Extra – Recent Tweets, Extra – Recent Videos oraz Extra – Social Network Followers.

To co zasługuje na szczególą uwagę to fakt, iż dodane zostały Recenzje (Recent Reviews), Wideo (Recent Videos), Informacje o Autorach (Authors), tablica Twittera (recent Tweets) oraz ikony mówiące o iloścli polubień naszej strony na portalach społecznościowych (Social Networks). Niektóre z wymienionych widgetów pojawiają się w innych szablonach Elegant Themes, ale w Divi, które okazało się totalną rewolucją dla ET ich zabrakło.

Extra – Recent Posts, czyli najnowsze/ostatnie wpisy. Widget zawiera tytuł wpisu, miniaturkę obrazu głównego, kategorię i możliwosć ustawienia dowolnej ilości wpisów wyświetlanych na sidebarze.

Extra_Komentarze

Extra – Recent Comments, czyli ostatnie/najnowsze komentarze zamieszczone na stronie. W ustawieniach widgetu możemy zdecydować o pojawieniu się daty na sidebarze oraz o ilości wyświetlonych kmentarzy.

Extra – Authors, to widget stworzony z myślą o osobach współtworzących stronę, które dodają na niej artykuły wpisy i administrują witryną. W zależnosci od tego ile osób pojawi się wśród Użytkowników, tyle pozycji zostanie wyświetlonych w widgecie. Użytkowników należy dodać w panelu bocznym WordPressa wybierając opcję „Użytkownicy”. Należy rówież pamiętać, że osoby które mają pojawić się w widgecie nie mogą mieć nadanej roli Subskrybenta.

Extra_RecenzjeExtra – Recent Reviews to widget pokazujący ostatnio dodane recenzje w ocenie procentowej. Nie są to recenzje pisane przez użytkowników odwiedzających stronę a przez Administratorów, którzy poddają ocenie recenzowane treści i sami określają kategorię oceny oraz ilość przyznanych punktów w podziale procentowym.

Jeżeli na stronie nie dodano żadnej recenzji widget na sidebarze będzie pusty. Jak włączyć widget i dodać recenzję?

Pod każdym wpisem znajduje się Panel „Review Box Contents”, w którym  możemy nadać temat naszej recenzji („Review Box Title”), Podsumowanie oraz jego tytuł („Summary”/”Summary Title”). Następnie możemy poddać ocenie wybrane przez nas kryteria i ocenić ich wartość w procentach poprzez uzupełnienie danych w pozycji „Breakdown”. Następnie wystarczy zaktualizować wpis i zmiany pojawią się na naszej stronie. Dodane we wpisach recenzje pojawią się w widgecie na sidebarze.

Extra – Recent Tweets to widget pokazujący tablicę naszego Twittera oraz ostatnio dodane bądź udostępnione Tweety. Żeby widget działał prawidłowo należy uzupełnić liczbę wyświetlanych tweetów, oraz podać klucze niezbędne do zaczytania danych z naszego Twittera takie jak: Consumer Key, Consumer Secret, Access Token i Access Token Secret.

Autoryzacja kluczy do portalu społecznościowego Twitter

Dowiedz się w jaki sposób aktywować i pobrać klucze Consumer Key, Consumer Secret, Access Token oraz Access Token Secret w celu poprawnego wyświatlania treści Twittera na stronie internetowej.

Extra – Social Network Followers to widget, dzięki któremu umieścimy linki do naszych profili na portalach społecznościowych. Do dyspozycji mamy 8 portali a w tym: Facebook, Google+, YouTube, Vimeo, Tumblr, Twitter, Printerest oraz Instagram. Widget nie tylko wyświetla ikony portali oraz odnośniki ale daje również możliwość autoryzacji, dzięki czemu możliwe jest wyświetlenie informacji o dotychczasowych polubieniach funpage’y. Warto zauważyć, iż widget nie jest powiązany z Monarch Plugin, ale jeżeli go uzywamy możemy użyć tych samych kluczy (Api Key) aby dane na sidebarze wyświetlały się poprawnie.

by Paulina Kanak

właścicielka domen Canaq.net | Canaq.pl

© Copyright 2014 | Wszelkie prawa zastrzeżone
cq.canaq@gmail.com