Od niedawna na stronie Elegant Themes gości nowy twór firmy – szablon Extra, który może stać się poważną konkurencja dla swojego poprzednika Divi. Nowa templatka jest bowiem bardziej rozbudowaną i udoskonaloną wersją Divi poszerzoną o nowe, dodatkowe funkcje i pomimo, iż na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy szablon w stylu magazine ma o wiele większe możliwości, a jej zastosowanie wydaje się nie mieć końca.
Doprecyzowane szczegóły, odpowiednia kolorystyka i rozmieszczenie paneli w szablonie to tylko nieliczne z jego zalet. Extra jest kompatybilne ze wszystkimi znanymi nam przez Elegant Themes pluginami. Nie zabrakło także The Divi Builder, który może zdziałać cuda o czym przekonaliśmy się już wcześniej na innych templatkach. Szablon posiada wbudowane w ustawieniach linki do portali społecznościowych, dzięki którym użytkownicy z łatwością podzielą się naszymi artykułami, a co za tym idzie nie ma konieczności instalowania dodatkowych wtyczek i zaśmiecaniami nimi platformy.
Nowe moduły dla kategorii od Divi Builder.
Category Builder to nowa opcja pluginu Divi Builder pojawiająca się w szablonie Extra. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest zbudowanie nowego wyglądu wyświetlania wpisów na stronach kategorii. Dotychczas we wszystkich szablonach Elegant Themes strona kategorii wyświetlała się w formie zwykłego bloga, a ewentualna modyfikacja zmuszała nas do zaawansowanej modyfikacji kodu html. Category Builder to 8 nowych modułów przeznaczonych tylko i wyłącznie dla zbudowania strony z kategorią bądź strony domowej, głównie dla stron w stylu magazine.
Żeby zbudować stronę kategorii w panelu bocznym WordPressa rozwijamy opcje Extra i wybieramy kursorem Category Builder. Tak jak w przypadku tworzenia wpisu czy strony wybieramy odpowiednią sekcję, oraz podział na kolumny, a z modułu wybieramy odpowiednio jedną z 8 dostępnych opcji. Każdą z nich możemy dodatkowo sparametryzować pod kątem czcionek, kolorów, położenia i prezentowania danych.
Moduł Post prezentowany powyżej to jedna z najnowszych opcji Divi Builder dostępna w szablonie Extra. Korzystając z jej funkcji możemy wybrać kategorię postów, które mają zostać wyświetlone, określić limit wyświetlanych postów, zdecydować czy wyświetlany ma być obraz, kategoria, autor, komentarze, ocena, możemy zdecydować również o formacie nagłówka oraz o rodzaju sortowania wpisów. W opcjach zaawansowanych możliwa jest również zmiana czcionek, kolorów teksu czy też koloru/obrazu tła dla wpisów, a także ustawienia obramowania oraz ikony, która pojawia się po najechaniu na obraz kursorem.
Tabbed Posts to rodzaj zakładek, które w nagłówku prezentują nazwę kategorii, a poniżej posty z danej kategorii. Dane jakie możemy tutaj wyświetlać to obraz, autor wpisu, kategoria, komentarze, oceny oraz data postu. W ustawieniach zaawansowanych Tabbed Posts możemy dodatkowo spersonalizować czcionki i ich kolory i rozmiary, a także określić kolory zakładek, wysokość okna zakładki, obramowanie itp.
Slider post to posty w formie slidera. Ustawienia tego modułu podobnie jak dwa poprzednie obejmują kategorię postów, limit wyświetlanych postów, ustawienia obrazu, autora, komentarzy, oceny, a take format nagłówka oraz o rodzaj sortowania wpisów. Dodatkowo pojawia się opcja automatycznego przewijania postów oraz ustawienia prędkości z jaką wpisy maja być przewijane. W opcjach zaawansowanych poza możliwością zmiany czcionek, kolorów teksu czy koloru/obrazu tła dla wpisów itp., możemy dodatkowo zmienić kolory nawigacji (czyli strzałek), oraz wybrać kolor tła na którym prezentowane są metadane i tytuł.
Posts Carousel to połączenie bloga ze sliderem. Posty wyświetlają się w pionie i możliwe jest ich przesuwanie za pomocą pobocznej nawigacji. Możliwe jest również ustawienie automatycnego przewijania wpisów z określeniem wybranej przez nas prędkości. Oczywiście nie zabrakło również i w tym module edycji czcionek, kolorów, tła itp.
Standard Blog to opcja powszechnie znana w pluginie Divi Builder i nie różni się tutaj szczególnie ustawieniami od znanego nam już Bloga, poza samym wyglądem. Treść postów wyświetlana jest po prawej stronie, a obraz umieszczono po lewej. To funkcjonalność, której zabrakło w Divi Builder podczas tworzenia postów, stron i projektów. Dzięki prezentacji bloga w zakładce Category Builder treści są bardziej czytelnie, a strona wydaje się być zgrabniejsza i czytelniejsza.
Extra przynosi wiele zmian i innowacji, czego nie zabrakło również w obszarze widgetów. Poza standardowymi widgetami nabytymi z instalacją WordPressa, otrzymujemy do dyspozycji nowe całkiem Extra widgety takie jak: Extra – Ads, Extra – Authors, Extra – Login, Extra – Recent Comments, Extra – Recent Posts, Extra – Recent Reviews, Extra – Recent Tweets, Extra – Recent Videos oraz Extra – Social Network Followers.
To co zasługuje na szczególą uwagę to fakt, iż dodane zostały Recenzje (Recent Reviews), Wideo (Recent Videos), Informacje o Autorach (Authors), tablica Twittera (recent Tweets) oraz ikony mówiące o iloścli polubień naszej strony na portalach społecznościowych (Social Networks). Niektóre z wymienionych widgetów pojawiają się w innych szablonach Elegant Themes, ale w Divi, które okazało się totalną rewolucją dla ET ich zabrakło.
Extra – Recent Comments, czyli ostatnie/najnowsze komentarze zamieszczone na stronie. W ustawieniach widgetu możemy zdecydować o pojawieniu się daty na sidebarze oraz o ilości wyświetlonych kmentarzy.
Extra – Authors, to widget stworzony z myślą o osobach współtworzących stronę, które dodają na niej artykuły wpisy i administrują witryną. W zależnosci od tego ile osób pojawi się wśród Użytkowników, tyle pozycji zostanie wyświetlonych w widgecie. Użytkowników należy dodać w panelu bocznym WordPressa wybierając opcję „Użytkownicy”. Należy rówież pamiętać, że osoby które mają pojawić się w widgecie nie mogą mieć nadanej roli Subskrybenta.
Extra – Recent Reviews to widget pokazujący ostatnio dodane recenzje w ocenie procentowej. Nie są to recenzje pisane przez użytkowników odwiedzających stronę a przez Administratorów, którzy poddają ocenie recenzowane treści i sami określają kategorię oceny oraz ilość przyznanych punktów w podziale procentowym.
Jeżeli na stronie nie dodano żadnej recenzji widget na sidebarze będzie pusty. Jak włączyć widget i dodać recenzję?
Pod każdym wpisem znajduje się Panel „Review Box Contents”, w którym możemy nadać temat naszej recenzji („Review Box Title”), Podsumowanie oraz jego tytuł („Summary”/”Summary Title”). Następnie możemy poddać ocenie wybrane przez nas kryteria i ocenić ich wartość w procentach poprzez uzupełnienie danych w pozycji „Breakdown”. Następnie wystarczy zaktualizować wpis i zmiany pojawią się na naszej stronie. Dodane we wpisach recenzje pojawią się w widgecie na sidebarze.
Extra – Recent Tweets to widget pokazujący tablicę naszego Twittera oraz ostatnio dodane bądź udostępnione Tweety. Żeby widget działał prawidłowo należy uzupełnić liczbę wyświetlanych tweetów, oraz podać klucze niezbędne do zaczytania danych z naszego Twittera takie jak: Consumer Key, Consumer Secret, Access Token i Access Token Secret.
Autoryzacja kluczy do portalu społecznościowego Twitter
Dowiedz się w jaki sposób aktywować i pobrać klucze Consumer Key, Consumer Secret, Access Token oraz Access Token Secret w celu poprawnego wyświatlania treści Twittera na stronie internetowej.
Extra – Social Network Followers to widget, dzięki któremu umieścimy linki do naszych profili na portalach społecznościowych. Do dyspozycji mamy 8 portali a w tym: Facebook, Google+, YouTube, Vimeo, Tumblr, Twitter, Printerest oraz Instagram. Widget nie tylko wyświetla ikony portali oraz odnośniki ale daje również możliwość autoryzacji, dzięki czemu możliwe jest wyświetlenie informacji o dotychczasowych polubieniach funpage’y. Warto zauważyć, iż widget nie jest powiązany z Monarch Plugin, ale jeżeli go uzywamy możemy użyć tych samych kluczy (Api Key) aby dane na sidebarze wyświetlały się poprawnie.
NAJNOWSZE KOMENTARZE