Po małej przerwie wracamy do Was z nowym wpisem. Dzisiaj co prawda nie będzie o szablonach, produktach i usługach Elegant Themes, ale myślę, że wielu z Was informacje z zakresu Photoshopa się przydadzą. Macie czasem tak, że próbujecie odnaleźć jakieś zdjęcie, albo grafikę, które odzwierciedlałoby Wasz artykuł, ale każdemu obrazowi czegoś brakuje? Z Photoshopem wiele rzeczy możecie zrobić sami. Dzisiaj pokażemy Wam jak w łatwy sposób można usunąć tło w zdjeciu i wyciągnąć z niego element który najbardziej nas interesuje.

Magiczna gumka

Poniżej znajduje się zdjęcie białego kubka na czernym tle. Usunięcie tła za pomocą magicznej gumki w tym przypadku jest bardzo proste, ponieważ mamy dwa kontrastujące ze sobą przedmioty.

Photoshop_001

Żeby rozpocząć prace z magiczną gumką w panelu narzędzia wybieramy opcje Gumka, a następnie zaznaczamy Magiczna gumka. Pamiętajcie, że opcje gumek do wyboru (gumka, gumka tła oraz magiczna gumka) poajwią się po naciśnięciu prawego kursora. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy uruchomi domyślną gumkę, która nie usunie tła. Z naszego obrazu chcemy wyłonić jedynie kubek, a całe pozostałe tło usunąć. Po wybraniu Magicznej gumki klikamy na pola, które mają zniknąć – tak jak na filmie poniżej. W związku z tym, iż nasz obiekt jest ułożony w poziomie za pomocą zaznaczenia obracamy go do pozycji pionowej. W tym celu wybieramy opcje Szybkie zaznaczenie, a następnie na klawiaturze kombinację klawiszy ALT + A. Klikamy prawym przyciskiem myszy i z dostępnych opcji wybieramy Przekształć swobodnie. Dzięki temu możemy obracać dowolnie naszym obiektem, a gdy już ustawimy go w satysfakcjonującej pozycji, na pasku opcji klikamy zatwierdź.

Po usunięciu elementów tła za pomocą Magicznej gumki, na naszej warstwie znajdują się osadzone, czasem niewidoczne dla oka pozostałości tła, które możemy skorygować używając normalnej gumki. W panelu opcji możecie wybrać rodzaj gumki, jej rozmiar, twardość, a także tryb w jakim ma być wyświatlana (pędzel, ołówk blok). Usuwanie drobnych pikseli odbywa się poprzez klikanie w miejsca poza obiektem umieszczonym na warstwie. Obraz warto powiększyć aby maksymalnie oczyścić go ze zbędnych pikseli. Aby mieć pewność, że na naszej warstwie nie znajdują się żadne niechciane elementy można zastosować opcje: Warstwa // Nowa // Tło z warstwy – wówczas łatwiej dostrzec czy usunięte zostały wszystkie niedoskonałości. Za pomocą kombinacji klawiszy CRTL + ALT + Z cofniemy dodaną warstę i wrócimy do przestrzeni przeźroczystej.

by Paulina Kanak

właścicielka domen Canaq.net | Canaq.pl

© Copyright 2014 | Wszelkie prawa zastrzeżone
cq.canaq@gmail.com