Zanim powiemy sobie o tym, jak w ogóle zabrać się do ustawień strony głównej w szablonie Nova, zacznijmy od ustawienia czcionki. Z automatu ładuje się font, który nie czyta polskich znaków, wiec warto zmienić go przed dalszym rozpoczęciem pracy. Przejdź do zakładki Wygląd > Personalizacja w lewym, bocznym panelu WordPressa, a następnie wybierz zakładkę Fonts. Dzięki temu będziesz mógł wybrać nową czcionkę dla nagłówków (header) i pozostałych treści na stronie (body font). Po wybraniu czcionek, które będą czytały polskie znaki, kliknij przycisk Opublikuj.

Slider w szablonie Nova

Slider, który pojawia się na stronie głównej, pokazuje albo strony, albo wpisy. Sam decydujesz, które wpisy, lub które strony mają zostać uwzględnione, ale najważniejsza informacja jest taka, że możesz włączyć albo jedno albo drugie. Nie możesz wybrać wyświetlania na sliderze i stron i wpisów. Żeby slider pojawił się na naszej stronie, należy go włączyć w ustawieniach szablonu. Wybierz Wygląd > Nova Theme Options w lewym, bocznym panelu WordPressa i przejdź na kartę Featured Slider. Ustaw następujące parametry:

  • Display Featured Slider: Enable (ta opcja włączy Twój slider na stronie głównej)
  • Duplicate Featured Articles: opcje możesz włączyć, lub pozostawić wyłączoną. W tym szablonie nie ma to większego znaczenia.
  • Featured Category: wybierz z listy rozwijanej kategorię postów, które będą pojawiać się na sliderze.
  • Number of Featured Slides: liczba postów, która będzie wyświetlana na sliderze
  • Use pages: włączenie tej opcji sprawi, że na sliderze będą pojawiały się strony, a nie wpisy. Żeby ją włączyć, na przycisku powinien wyświetlić się napis Enable, a żeby wyłączyć disable (domyślnie ta opcja jest wyłaczona)
  • Include pages in the Featured Slider (if Use Pages enabled): jeżeli włączyłeś opcje powyżej, to zaznacz strony, które mają pokazać się na sliderze
  • Featured Slider Animation: efekt animacji slidera (chociaż szczerze mówiąc ja nie widzę żadnej różnicy 😉)
  • Automatic Slider Animation: włączenie opcji (enable) sprawi, że slider będzie automatycznie zmieniał posty
  • Pause Autoscroll on hover: Jeżeli włączyłeś opcje automatycznego przewijania slidów, to włączając opcję Pause Autoscroll on hover slider zatrzyma się, jeżeli najedziesz na niego kursorem
  • Automatic Animation Speed (in ms): prędkość zmiany postów na sliderze w sekundach

Po ustawieniu wszystkich opcji, kliknij w przycisk na samym dole „Save changes”, żeby zapisać zmiany.

Dodawanie postów i stron do slidera

Kiedy przejdziesz do opcji Strony > dodaj nową, lub Wpisy > dodaj nowy, to gdzieś nad lub pod Generatorem Divi (Plugin The Divi Builder) zobaczysz zakładkę „ET Settings”. Po jej rozwinięciu zobaczysz opcje, dzięki którym dodasz dany wpis, czy stronę do slidera, i będziesz mógł zmienić tytuł, opis i teść na przycisku według własnego uznania. Niestety Nova nie ma polskiego tłumaczenia, więc wszystko wyświetla się po angielsku, ale już spieszę z pomocą 😊

Żeby wpis czy stronę dodać do slidera zaznacz checkbox „This post is Featured” (w przypadku wpisu), albo “This page is Featured” (w przypadku strony). Następnie określ, jak ma wyglądać Twój wpis.

Na liście rozwijanej Featured Slider znajdują się następujące opcje (wybierz jedną z nich):

  • Image/Video on the left – wybranie tej opcji sprawi, że video lub zdjęcie będzie wyświetlane po lewej stronie, a po prawej będzie nagłówek, treść i przycisk.
  • PNG image on the left – wybranie tej opcji sprawi, zdjęcie będzie wyświetlane po lewej stronie, a po prawej będzie nagłówek, treść i przycisk. Różnica między tą opcją a pierwszą jest taka, że zdjęcia png nie powinny zawierać tła.
  • Image/Video on the right  – wybranie tej opcji sprawi, że video lub zdjęcie będzie wyświetlane po prawej  stronie, a po lewej będzie nagłówek, treść i przycisk.
  • Description only  – na sliderze nie zostanie dodane zdjęcie. Po środku slidera znajdzie się sam nagłówek, tekst i przycisk przekierowujący do posta, albo w jakieś inne, wskazane przez Ciebie miejsce.

Poniżej widoczne są ustawienia dodatkowe. Możesz je uzupełnić i sparametryzować według własnego uznania, albo zostawić puste, wówczas zaczytają się dane z posta. Biorąc jednak pod uwagę, że raczej rzadko zdarza się, aby tytuł posta był naprawdę krótki, to proponuję jednak z niektórych opcji skorzystać, aby prezentowały się estetycznie i czytelnie na sliderze, na stronie głównej. A do wyboru masz następujące opcje:

  • Video url: to po prostu link do serwisu, w którym umieściłeś swój film, albo jakikolwiek link, który prowadzi do dowolnego wideo. Z tej opcji skorzystasz jeżeli powyżej zaznaczysz opcję Image/Video on the left lub Image/Video on the right .
  • Video Embed Code:  to kod, który wrzucasz aby wyświetlić film. Jeżeli wolisz taką opcję, albo nie masz wyboru, to Video url pozostawiasz puste, a dodajesz kod właśnie w tym miejscu.
  • Custom Title: to niestandardowy tytuł posta, który wyświetli się na sliderze. Dla lepszego efektu możesz wprowadzić tekst w taki sposób: innovative design is our passion. Wtedy słowo pomiędzy znacznikiem zostanie pogrubione.
  • Description Text: to opis, który pojawi się pod nagłówkiem. Tutaj również możesz zapisać go ze znacznikiem, np.: we work hard every day to bring your ideas to life, wówczas słowo czy fraza pomiędzy znacznikiem zostanie pogrubione.
  • Button Text: czyli tekst, jaki znajdzie się na przycisku pod nagłówkiem i treścią. I tutaj również warto wykorzystać taki zapis: <span>Twoje słowo lub fraza</span> pozostała część Twojej frazy. Słowo pomiędzy znacznikami zostanie pogrubione, a pod spodem, pomiędzy znacznikami będzie pozostała część przycisku. W kwadratowych nawiasach zamiast span wpisz np strong.
  • Custom Link: – to jest bardzo fajna opcja. Jeżeli zostawimy to pole puste, to z automatu zostaniemy przeniesieni do tej strony, czy do tego posta który właśnie dodajemy/parametryzujemy. Ale możemy wkleić też inny, dowolny link, który przeniesie nas w jakiekolwiek inne miejsce w sieci.

Zmiany będą widoczne na stronie głównej po opublikowaniu lub zapisaniu wpisu czy strony.

Zakładki na stronie głównej

Pod slajderem na stronie głównej znajdują się zakładki. Nie jest to nawigacja do slajdera, tylko działające oddzielnie treści, które należy osobno ustawić. Na zakładkach wyświetlane są strony, nie posty, ale do każdej strony można przypisać konkretne wpisy i stworzyć małą mini galerię. To fajna opcja – propsuję 😉

Zakładki włącza się podczas dodawania nowej strony, w panelu ET Settings – czyli dokładnie w tym samym miejscu, w którym dodajemy posty lub strony do slidera. Dodaj nową stronę i rozwiń zakładkę ET Settings. Żeby dodać stronę do zakładek na stronie głównej, zaznacz checkbox „Used For Homepage Service Tab”. Następnie rozwinie się lista z dodatkowymi ustawieniami:

  • Service Page Tab Title: To opcja tytułu zakładki. Im krótsza, tym bardziej czytelna, więc potraktuj ją jako zajawkę, a nie miejsce do oddania wszystkich treści strony 😊
  • Service Page Tab Subtitle: podtytuł zakładki. Jeżeli nie masz na niego pomysłu, nie musisz go podawać
  • Service Page Title: – to tytuł/nagłówek, jaki pojawi się, w treści zakładki
  • Number of Posts:  – to liczba postów, jaka ma być wyświetlana jako mini galeria w danej zakładce. Jeżeli wpiszesz tutaj dowolną liczbę to w zakładce nie pojawi się opis strony, tylko zdjęcie posta – zdjęcia dodawane są bez tytułów i żadnych innych treści
  • Custom Link: – to link do dowolnego miejsca na stronie lub w sieci, dla przycisku umieszczonego w danej zakładce
  • Select portfolio categories: określa, z której kategorii wpisów maja wyświetlać się zdjęcia. Poniżej masz swoje kategorie, zaznacz checkbyx przy tej, którą chcesz pokazać w zakładce.

Aby strony pojawiły się na zakładkach strony głównej, najpierw należy przejść do ustawień Wygląd > Nova Theme Options w lewym, bocznym panelu Worpderssa. Następnie wybieramy zakładkę Homepage i zaznaczamy strony, które mają wyświetlać się na stronie głównej (pozycja: Show these pages on Homepage). Strony, które zaznaczysz w pozycji Show these pages on Homepage pojawią się nie tylko w zakładkach, ale również w menu u góry strony. Jeżeli nie chcesz aby wyświetlały się w tych dwóch miejscach jednocześnie to w bocznym, lewym panelu WordPressa wybierz Wygląd > Menu i stwórz menu, które pojawi się u góry, jako nawigacja strony.

Kilka linijek wyżej wspomniałam o tym, że tworząc zakładki, można przypisać do nich konkretne wpisy, tworząc dzięki temu mini portfolio lub galerię. Jak to zrobić? Jeżeli masz już dodane na swojej stronie jakieś posty przypisane do konkretnych kategorii, przejdź do dodawania nowej strony. Następnie zaznacz opcję Used For Homepage Service Tab i uzupełnij wymagane pola w taki sam sposób, jak robiliśmy to powyżej. Dodatkowo uzupełnij pole Number of Posts (ja wpisałam liczbę 4, ponieważ taką ilość wpisów chce wyświetlić) i zaznacz checkbox z wybraną kategorią lub kategoriami w opcji Select portfolio categories, a następnie opublikuj stronę. Efekt jaki uzyskasz będzie następujący:

Na dzisiaj to już wszystko. Mam nadzieję, że pomogłam, ale jeżeli nadal masz wątpliwości, to pisz śmiało w komentarzu, albo na portalach społecznościowych 😉

by Paulina Kanak

właścicielka domen Canaq.net | Canaq.pl

© Copyright 2014 | Wszelkie prawa zastrzeżone
cq.canaq@gmail.com