Nowa funkcjonalność szablonów Elegant Themes pozwala na zastosowanie globalnych Sekcji i Wierszy z każdym wybranym przez nas Elementem modułu. Dzięki nowej opcji budowanie poszczególnych stron, wpisów czy projektów może być o wiele szybsze i bardziej wygodne. Jako element globalny, może zostać zapisana cała Sekcja, tylko poszczególny Wiersz badź wybrany Moduł.

element-globalny

Oznacza to, że nie musimy za każdym razem zmieniać ustawień wybranego przez nas elementu, a sparametryzowany raz posłuży w innych projektach przy budowaniu kolejnych wpisów czy stron na blogu.

Jak dodać element globalny do biblioteki?

Sekcja moduł

Po wybraniu nowego projektu/strony/wpisu należy użyć trybu Generatora Divi, a następnie zaprojektować cały modul dla danej sekcji. Następnie zmieniamy parametry sekcji, modułu czy wpisu w celu osiągnięcia pożądanego efektu.Gdy cała sekcja jest już gotowa możemy zapisać ją jako Globalną w celu późniejszego wykorzystania.
Aby dodać Sekcję jako globalną należy na panelu sekcji kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie „Zapisz w bibliotece”. W otworzonej formatce możemy podać dowolną nazwę dla szablonu, wybrać kategorię, bądź utworzyć nową i co najważniejsze, musimy zaznaczyć checkbox „Dodaj ten element jako globalny” a następnie zapisać zmiany. Po odświeżeniu strony zapisany element pojawi się w naszej bibliotece.

Sekcja wiersz

Dodanie wiersza jako elementu globalnego oznacza, że przy każdym kolejnym wykorzystaniu zachowane zostaną ustawienia wiersza i poszczególnych modułów wykorzystanych w danym wierszu. Parametry dla Sekcji każdorazowo należy wówczas zmodyfikować z uwagi na fakt, iż załadują się ustawienia domyślne.
Aby dodać Wiersz jako globalny należy na panelu Wiersz kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie „Zapisz w bibliotece”. W otworzonej formatce możemy podać dowolną nazwę dla szablonu, wybrać kategorię, bądź utworzyć nową i co najważniejsze musimy zaznaczyć checkbox „Dodaj ten element jako globalny” a następnie zapisać zmiany. Po odświeżeniu strony zapisany element pojawi się w naszej bibliotece.

Sekcja Element

Dodanie Elementu jako globalnego oznacza, że tylko ten jeden konkretny zachowa zmienione ustawienia. Parametry Sekcji i Modułu załaują się z ustawieniami domyślnymi, więc każdorazowo należy je zmodyfikować. Np.: Tytuł posta zapisany jako element globalny z wybranymi przez nas ustawieniami zostanie zachowany. Jeżeli np. wybraliśmy opcję z pokazywanym obrazem głównym, gdzie obraz ma stanowić tło dla tytułu, to ustawienie to zostanie zachowane jako globalne i będzie występowało przy każdym kolejnym użyciu, ale ustawienia Modułu/Sekcji dotyczące m.in pełnej szerokości, niestandardowego wypełnienia, marginesów, czy efektu paralaksy załadują się jako domyślne i każdorazowo należy je modyfikować.
Aby dodać Element jako globalny należy na panelu Element kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie „Zapisz w bibliotece”. W otworzonej formatce możemy podać dowolną nazwę dla szablonu, wybrać kategorię, bądź utworzyć nową i co najważniejsze musimy zaznaczyć checkbox „Dodaj ten element jako globalny” a następnie zapisać zmiany. Po odświeżeniu strony zapisany element pojawi się w naszej bibliotece.

Dodanie Elementu Globalnego do nowego projektu

Wszystkie szablony Elegant Themes są bardzo proste w obsłudze i nadzwyczaj intuicyjne. Pomimo wdrażanych zmian, aktualizacji i nowych funkcji wszystki elementy współgrają ze sobą i w coraz łatwiejszy sposób można z nich korzystać, zamieniać je albo też przywracać.

Dodanie Elemntu Globalnego możliwe jest po włączeniu trybu Generatora Divi, a spośób dodania uzależniony jest od tego jaki element ma się pojawić: sekcja, wiersz, czy moduł.

Aby dodać Sekcję zapisaną jako Element gobalny, należy wybrać polecenie Dodaj z bliblioteki, a następnie w okienku Załaduj layout wybrać element, który chemy wstawić. Możemy wybrać element zapisany w pełnej szerokości albo w szerokości standardowej, jednak warto pamiętać o odpowiednim nazewnictwie podczas zapisywania elemetów w bibliotece, ponieważ biblioteka nie pokazuje nam z automatu czy sekcja została zapisana jako standardowa czy w pełnej szerokości. Właściwym działaniem, które zorganizuje nasze elementy zapisane w bibliotece jest także tworzenie kategorii wskazujących do jakiej grupy dany element należy.

Element globalny - wstawianie do wpisu

Aby dodać Wiersz zapisany jako Element gobalny, należy wybrać polecenie Sekcja Standardowa/Sekcja Specjalna, następnie przejść do zakładki Dodaj z biblioteki a po wybraniu elementu, który nas intersuje zostanie on zaczytany do tworzonego wpisu.

Aby dodać Moduł zapisany jako Gobalny, należy podczas wstawiania kolumny (po wybraniu układu kolumn), wybrać Wstaw moduł, a następnie prześc na zakładkę Dodaj z biblioteki. Pojawią się wszystkie Elementy zapisane wcześniej jako globalne, a po wybraniu tego który nas interesuje element zostanie zaczytany do projektu.

Zarządzanie Elementami Globalnymi

Wszystkie elemnty dodane jako globalne bez róznicy czy są to Sekcje, Wiersze czy poszczególne Moduły zostają zapisane w bibliotece Divi. Aby je usunąć, edytować, czy zmienić tytuł/nazwę uproszczoną bądź datę, należy w Menu WordPressa po prawej stronie wybrać z dostępnych opcji DIVI/Biblioteka Divi

Należy mieć na uwadze, że każda modyfikacja elementu dodanego jako globalnego wiąże się ze zmianą obecnie istniejącego i tego dodanego w przyszłości. Jeżeli np. dodany został element globalny z Klipem Wideo, z określonym linkiem to trzeba pamietać o tym, że edycja tego modułu polegająca na zmianie odnośnika do innego klipu wideo będzie skutkowała tym, iż wideo zostanie zmienione w każdym wpisie, który został już dodany wcześniej. Jeżeli zapisany został jako element globalny Tytuł Posta z określonym obrazem tła, to trzeba mieć na uwadze, że każdorazowa modyfikacja tego elementu o nowy obraz tła będzie skutkowała zmiana obrazu dla postów dodanych w przeszłości.

by Paulina Kanak

właścicielka domen Canaq.net | Canaq.pl

© Copyright 2014 | Wszelkie prawa zastrzeżone
cq.canaq@gmail.com