Dostosowanie panelu bocznego (sidebar) bywa kłopotliwe, ponieważ wymaga od nas dodania niestandardowego kodu CSS. Dodatkowo, w zależności od tego co chcemy zmienić, zachodzi konieczność użycia różnych modyfikacji, i wiele osób w tym miejscu się poddaje, a niepotrzebnie. Jeżeli korzystasz z szablonów Elegant Themes już przez jakiś czas, to zapewne zdążyłeś się zorientować, że znajomość kilku prostych css’ów może ułatwić życie i poprawić wygląd szablonu. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z szablonami, to niczym się nie przejmuj – wszystko da się ogarnąć. Zacznijmy więc od tego z czego składa się sidebar i jak nazywają się elementy poszczególnych widget’ów, które do niego dodajemy. Zrobimy to na przykładzie widgetu Extra – Recent posts.

sidebar i widgety

 

Wiedząc z czego składa się sidebar i co zawiera w sobie poszczególny widget, łatwiej będzie Ci określić, co chcesz zmienić i jak szukać wiedzy na ten temat. Poniżej znajdziesz kody, które odpowiadają za poszczególne modyfikacje, a na samym końcu dowiesz się, gdzie taki niestandardowy css wstawić.

 

Zmiana koloru fontu (czcionki) i tła w nagłówku

.et_pb_extra_column_sidebar .et_pb_widget h4.widgettitle {
background:#589bb5;
color: #ffffff;
}

Zmiana koloru tła pozostałej części widgetu

.et_pb_extra_column_sidebar .et_pb_widget {
background: #fcfcfc;
}

Zmiana koloru czcionek pozostałej części widgetu

.et_pb_extra_column_sidebar .et_pb_widget a, .et_pb_extra_column_sidebar .et_pb_widget .post-meta {
color: #ff0000 !important;
}

W powyższych kodach „background” określa kolor tła, natomiast „color” określa kolor czcionki. Elementy zaznaczone na pomarańczowo, to kolory zapisane w html i możesz je dowolnie modyfikować. W celu dobrania odpowiednich kolorów polecam color-hex, którego zbiory przedstawiają zapisy kolorów w różnych wersjach (html, rgb, cmyk itp.). O dobieraniu kolorów możesz też przeczytać wpis Pokoloruj swoją stronę – czyli jak dobrać i poznać kolory w html.

Zmiana koloru/kolorów obramowania widgetów

obramowanie widgetuZ kolorami obramowania może być już nieco więcej pracy. Dzieje się tak dlatego, że każdy widget ma jedną ramkę główną, która go otacza, ale zdarza się, że linie obramowania występują również w środku. Dobrym przykładem jest tutaj widget Extra – Recent Post. Po lewej, na zrzucie, na zielono zaznaczyłam obramowanie „główne”, które ma każdy widget, więc wystarczy użyć jednego kodu CSS, żeby je zmienić:

.et_pb_extra_column_sidebar .et_pb_widget {
border: 1px solid #ff0000;
}

Ale ten konkretny widget ma też obramowanie wewnątrz, (zaznaczyłam na różowo), które oddziela od siebie poszczególne wpisy, i aby je zmienić należy posłużyć się innym, dodatkowym kodem CSS, który odnosi się tylko do tego konkretnego widgetu:

.et_pb_widget.widget_et_recent_entries li {
border: 1px solid #ff0000;
}

Oczywiście nie jest to jedyny widget, który takie „obramowanie wewnętrzne” posiada. Jestem przekonana, że większość z Was również używa widgetu Kategorie. Z nim sytuacja będzie identyczna, ale kod CSS będzie inny:

.et_pb_widget.widget_categories li {
border: 1px solid #ff0000;
}

To co się zmieniło to jak pewnie zauważyliście początek kodu. Raz mieliśmy na początku .et_pb_widget.widget_et_recent_entries, a raz .et_pb_widget.widget_categories. Pozostała część się nie zmieniła. Tylko skąd wziąć ten początek, żeby zmienić kod i dopasować go do konkretnego widgetu? Można to zrobić korzystając z już utworzonego sidebaru – patrz poniżej.

Określenie klasy widgetu

01. Przejdź na swoją stronę/blog i ustaw się kursorem w nagłówku widgetu, dla którego chcesz zmienić obramowanie. Następnie kliknij prawnym przyciskiem myszy i wybierz polecenie „Zbadaj”

obramowanie widgetu zbadaj stronę

02. Na stronie zostanie wyświetlony kod. Przesuwając po nim kursorem bez klikania, zobaczysz jak po lewej stronie podświetlają się elementy, za których utworzenie dany kod jest odpowiedzialny – tak jak na zrzucie poniżej – zaznaczyłam kod <div id=”et-recent-posts-5″ class=”et_pb_widget widget_et_recent entries”> i podświetlony został widget Extra – Recent Post. To co będzie nam potrzebne do stworzenia CSS to część kodu, jaka znajduje się w pozycji „class”, czyli et_pb_widget widget_et_recent entries.

03. Jeżeli już znalazłeś odpowiednią klasę (class) w kodzie strony, to przepisz ją do notatnika z tą różnicą, że pomiędzy widget i widget usuń spację i wstaw kropkę [.], a po nazwie jaką stworzysz dodaj „li” i otwórz nawias, o tak: et_pb_widget.widget_et_recent entries li {

04. Od nowej linijki podaj parametry, które chcesz zmienić, albo wprowadzić i zamknij je nawiasem np:

border-color: #ff0000; albo border: 1px solid #ff0000;
}

05. Finalnie otrzymasz następujący kod:

.et_pb_widget.widget_categories li {
border-color: #ff0000;
}

albo

.et_pb_widget.widget_categories li {
border: 1px solid #ff0000;
}

Ramka to nie tylko kolor

Jak już pewnie zauważyłeś, tworząc obramowanie, poza kolorem, pojawiły się tam cyfry: „1px” oraz słowo „solid”. Te parametry określają, jaka ma być grubość ramki oraz jej styl, czyli czy ma być to ciągła linia, podwójna, kropkowana itp. Grubość podajemy w „px”. Czyli im grubsza ma być ramka tym większa będzie wartość, np.: 2px, 4 px, 10px itp. I takich stylów możemy użyć kilka, a oto co one oznaczają i jak wyglądają:

dotted

obramowanie kropkowane

border: 4px dotted #589bb5;

double

obramowanie ciągłe podwójne

border: 4px double #589bb5;

inset

przyciemnione obramowanie lewej i górnej krawędzi

border: 4px inset #589bb5;

dashed

obramowanie z myślników

border: 4px dashed #589bb5;

groove

obramowanie ciągłe podwójne

border: 4px groove #589bb5;

outset

przyciemnione obramowanie prawej i dolnej krawędzi

border: 4px outset #589bb5;

solid

obramowanie ciągłe

border: 4px solid #589bb5;

ridge

obramowanie grzbietowe/wypukłe

border: 4px ridge #589bb5;

none

brak obramowania

border-style: none;

Wszystkie style oraz grubość poszczególnych krawędzi obramowania możemy łączyć i podawać dla nich różne parametry, wstawiając odpowiednie wartości:

styl mieszany

border-style: dashed dotted double inset;
border-width: 2px 5px 4px 5px;

styl mieszany

border-style: none none groove none;
border-width: 4px;

styl mieszany

border-style: outset none ridge none;
border-width: 4px;
border-bottom-color: #589bb5;
border-top-color: #948a54;

Umieszczenie CSS na stronie

Każdy CSS opisany powyżej należy umieścić w polu „Niestandardowe CSS”. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to wybranie z panelu bocznego WordPressa zakładki Extra/Opcje szablonów graficznych. Niestandardowy CSS należy umieścić na karcie „General”, w polu „Custom CSS”, który znajduje się na samym dole strony. Druga opcja, którą ja preferuję, ponieważ wprowadzane zmiany widać od razu przed ich zapytaniem to Edytor CSS. Z panelu bocznego WordPressa należy wybrać Wygląd/Personalizacja i przejść do karty „Dodatkowy CSS”. W tym polu należy umieścić niestandardowy kod, który od razu widać w podglądzie po prawej stronie.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, to pisz śmiało. Jestem też ciekawa, jakie są Twoje sposoby na niestandardowe ustawienia sidebaru w szablonie, z którego korzystasz. Daj znać w komentarzu, jakie rozwiązania sprawdziły się u Ciebie. 🙂

by Paulina Kanak

właścicielka domen Canaq.net | Canaq.pl

© Copyright 2014 | Wszelkie prawa zastrzeżone
cq.canaq@gmail.com