Dzisiaj powiemy sobie o tym, co zrobić i jak to zrobić, aby zainstalować WordPressa. Do wyboru mamy dwie opcje: możemy zrobić to manualnie, pobierając pliki WordPressa i wrzucając je na serwer, albo możemy skorzystać z gotowej instalacji przygotowanej przez dostawcę naszego hostingu. Druga opcja jest na pewno łatwiejsza, ponieważ wszystko dzieje się automatycznie, najpierw jednak upewnij się, że firma hostingowa, z której usług korzystasz daje taką możliwość. Ja posiadam obecnie hosting w hekko i taką funkcjonalność mam, dzięki czemu nie muszę każdorazowo instalować plików ręcznie.

Instalacja manualna

Skoro doszedłeś już do momentu, w którym potrzebujesz zainstalować WordPressa, na pewno masz już swoją domenę. Jeżeli nie to, konieczny będzie jej zakup. Dodatkowo upewnij się, że serwer, z którego korzystasz obsługuje PHP i bazę MySQL. Nawet jeżeli nie wiesz czym są te pojęcia, wystarczy, że skontaktujesz się z usługodawcą wyjaśniając mu, że chcesz zainstalować WordPressa i potrzebujesz się upewnić czy Twój serwer obsługuje PHP (co najmniej w wersji 5.2.4, zalecana jest jednak wersja 7.0 lub nowsza) i MySQL (co najmniej w wersji 5.0, zalecana jest jednak  wersja 5.6 lub nowsza). Mając te informacje konieczne będzie pobranie plików WordPressa. Pamiętaj, aby pobierać je tylko i wyłącznie ze strony domowej WordPressa. I pobieraj zawsze najbardziej aktualną wersję, nie ma sensu instalowania starszych wersji. To co będzie Ci jeszcze potrzebne to dowolny klient FTP – spokojnie, to nic innego jak program, który instalujesz na swoim komputerze i pozwala Ci on z poziomu pulpitu wrzucać pliki na serwer. Ja korzystam z Core FTP LE, ale możesz wybrać inny, dowolny, który znasz, który poleci Ci znajomy, bądź taki, który w Twoim odczuciu cieszy się najlepszymi opiniami.

Krok 1: Pobierz najnowszą wersję WordPressa ze strony domowej

Krok 2: Pliki, które pobierzesz będą skompersowane (spakowane). Rozpakuj je do dowolnej lokalizacji na swoim komputerze – możesz do tego użyć aplikacji WINRAR, jest darmowa w podstawowej wersji i wystarczy, do rozpakowania plików.

Krok 3: Aby kontynuować będziesz potrzebować danych z bazy MySQL. Wielu usługodawców hostingowych daje możliwość stworzenia bazy samodzielnie, więc w swoim panelu Klienta powinieneś mieć opcję utworzenia baz MySQL To co należy w niej podać to Nazwa bazy danych, Nazwa użytkownika i Hasło. Zapamiętaj te dane, a najlepiej je zapisz, ponieważ będą Ci potrzebne w następnym kroku.

baza MySQL

Krok 4: Wejdź do rozpakowanego folderu WordPressa i zlokalizuj plik o nazwie „wp-config-sample”. Skopiuj go do tej samej lokalizacji i zmień jego nazwę na wp-config.php. Otwórz plik i edytuj następujące wiersze pliku:

// ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define(’DB_NAME’, ’database_name_here’);  – tutaj wpisujesz Nazwę bazy danych (patrz krok powyżej)

/** MySQL database username */
define(’DB_USER’, ’username_here’); – tutaj wpisujesz Nazwę użytkownika (patrz krok powyżej)

/** MySQL database password */
define(’DB_PASSWORD’, ’password_here’); – tutaj wpisujesz hasło (patrz krok powyżej)

/** MySQL hostname */
define(’DB_HOST’, ’localhost’); – najprawdopodobniej będzie to localhost i nie ma potrzeby jego zmiany. Najbezpieczniej jednak zajrzeć do dokumentacji udostępnianej przez wybraną firmę hostingową i upewnić się, że na pewno tak jest. Jeżeli tworzysz samodzielnie bazę MySQL przez swój dostęp do portalu hostingowego, to możliwe, że taka informacja pojawi się po zapisaniu danych.

Jeżeli nie wiesz, co wpisać w miejsca zaznaczone na czerwono, albo Twoja firma hostingowa nie daje możliwości stworzenia baz MySQL samodzielnie, skontaktuj się z administratorem hostingu i poproś go o utworzenie lub podanie tych danych.

W tym samym pliku, czyli wp-config.php, zlokalizuj klucze, które są odpowiedzialne za szyfrowanie przechowywania danych na komputerach użytkowników odwiedzających Twoją stronę (tak zwane ciasteczka, czyli cookies):

define(’AUTH_KEY’, ’put your unique phrase here’);
define(’SECURE_AUTH_KEY’, ’put your unique phrase here’);
define(’LOGGED_IN_KEY’, ’put your unique phrase here’);
define(’NONCE_KEY’, ’put your unique phrase here’);
define(’AUTH_SALT’, ’put your unique phrase here’);
define(’SECURE_AUTH_SALT’, ’put your unique phrase here’);
define(’LOGGED_IN_SALT’, ’put your unique phrase here’);
define(’NONCE_SALT’, ’put your unique phrase here’);

Te klucze możesz stworzyć samodzielnie, ale nie ma takiej potrzeby, gdyż WordPress udostępnia narzędzie, dzięki któremu możesz z łatwością je stworzyć. Wystarczy, że odpalisz ten link i gotowe. Na ekranie komputera otrzymasz gotowe kody, które możesz przekleić do swojego pliku wp-config.php. Przed ich skopiowaniem proponuję odświeżyć stronę, aby mieć pewność, że klucze są unikatowe. Po edycji wszystkich danych zapisz plik.

Plik php możesz otworzyć w notatniku. Najbezpieczniej będzie skorzystać z darmowego notatnika Notepad++. Najważniejsze aby notatnik pozwalał nam na formatowanie tekstu w UTF-8 bez BOM.

Krok 5: Wrzuć pliki na serwer za pomocą Klienta FTP – wspominałam o nim na samym początku wpisu. Pliki wrzucasz do folderu public_html. Wrzucasz do tego folderu wszystkie pliki, jakie znalazły się w paczce pobranej ze strony WordPressa

pliki wordpressaKrok 6: Już prawie kończymy. Jeżeli wszystkie pliki wgrałeś poprawnie na serwer, to pozostaje jeszcze kwestia instalacji. Jeżeli instalujesz WordPressa dla głównej domeny, lub jeżeli utworzyłeś jakiś katalog w domenie głównej, na której chcesz zainstalować WordPressa to odpalasz następujący link:

http://www.nasza-domena.pl/wp-admin/install.php

Jeżeli pliki WordPressa wrzuciłeś do podkatalogu to odpalasz taki link:

http://www.nasza-domena.pl/wordpress/wp-admin/install.php

Oczywiście dane na czerwono  zmieniasz, czyli podstawiaszadres swojej strony internetowej.

W przeglądarce powinieneś otrzymać widok z danymi do uzupełnienia w celu rozpoczęcia instalacji. Wypełniasz Tytuł witryny, Nazwę użytkownika, Hasło, Twój email oraz Widoczność dla wyszukiwarek. Jeżeli chodzi o widoczność dla przeglądarek to zaznaczenie checkboxa Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny spowoduje, że googlenie będzie (a na pewno nie powinien) wyświetlać Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Warto zaznaczyć tą opcję na samym początku, do momentu aż nie przygotujesz strony w taki sposób, aby była gotowa dla potencjalnych owiedzających. Chyba, że szybko uwiniesz się z dostosowaniem strony, wówczas możesz tego checkboxa nie zaznaczć. Google potrzebuje kilkunastu godzin żeby Twoją witrynę w wynikach wyszukiwania pokazać. Następnie kliknij w przycisk Zainstaluj WordPressa.

wordpress okienko instalacji

Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, otrzymasz komunikat informujący o zainstalowaniu  WordPressa i będziesz mógł się zalogować, klikając w przycisk Zaloguj się.

zakończenie instalacji

To już koniec. Udało Cię się zainstalować najprawdopodobniej Twojego pierwszego WordPressa, teraz możesz przejść do ustawień swojej strony, wybrania szablonu i tworzenia treści. Poniżej znajdziesz też kilka wskazówek, jak poruszać się po platormie, na jakie ustawienia zwrócić uwagę i co jest istotne na starcie.

Automatyczna instalacja WordPressa przez serwer (firmę hostingową)

Przebrnęliśmy przez ręczną instalację WordPressa i samodzielną modyfikację plików, ale na wstępnie zaznaczyłam, że drogi do instalacji WordPressa są dwie. Instalacja platformy przez firmę hostingową jest prostrza ponieważ większość zadań do wykonania Cię omija, a wszystko dzieje się niemal automatycznie. Ja mam hosting w hekko (i średnio go polecam – nie jest to najszybszy hosting świata, co z resztą już pewnie zauważyłeś i pora go zmienić), ale mam funkcjonalność, która pozwala mi na automatyczne zainstalowanie WordPressa. Oznacza to, że tylko wskazuję miejsce instalacji, podaje kilka parametrów i wszystko robi się samo. Pokażę Ci w jaki sposób zrobić to na platformie hekko, ale nawet jeżeli korzystasz z usług innej firmy, która daje taką możliwość, to jestem przekonana, że proces będzie bardzo podobny.

Krok 1: Logujesz się do panelu admina i wybierasz swoją domenę.

direct admin hekko

Krok 2: Scrolujesz na sam dół strony i w opcjach zaawansowanych wybierasz Instalator aplikacji. 

zaawansowane opcje instalator aplikacji

Krok 3: W następnym oknie zostaną wyświetlone aplikacje, które już zainstalowaliśmy, oraz możliwość wyszukania nowych. Zaznaczasz opcje Katalog aplikacji, a w wyszukiwarce wpisujesz WordPress. Następnie klikasz w przycisk Instaluj tę aplikację.

instalacja wordpressa hekko

Krok 4: Po wybraniu opcji Zainstaluj, zostaniesz przeniesiony do opcji instalatora. W pierwszej kolejności uzupełnij sekcję Lokalizacja. W polu Domena, wybierz domenę pod którą chcesz zainstalować WordPressa. Pole Ścieżka pozostawiasz puste.

hekko-lokalizacja instalacja wordpressa

Sekcję Wersja możesz pozostawić  bez zmian:

hekko wersja instalacja wordpressa

W sekcji Ustawienia, podaj w zależności od swoich potrzeb i preferencji Login Administratora, Hasło Administratora, Email Administratora, Tytuł Strony, Motto WWW. Pozostałe dane możesz pozostawić domyślnie, bez zmian.

hekko ustawienia instalacja wordpressa

Sekcję Zaawansowane możesz pozostawić bez zmian, a następnie kliknąć przycisk Zainstaluj. Zapamiętaj login i hasło, ponieważ będą Ci potrzebne od zalogowania się  na stronie WordPressa.

hekko zaawansowane instalacja wordpressa

Krok 5: Instalacja została zakończona. Kliknij w link nazwa twojej domeny/wp-admin/ aby się zalogować.

hekko logowanie do wordpressa

Panel WordPressa – na co zwrócić uwagę i jak się po nim poruszać? 

Zaraz po instalacji i zalogowaniu się zwróć uwagę na konieczne do wykonania aktualizacje. Możesz zobaczyć je w trzech miejscach: na pasku u góry strony i w lewym panelu bocznym WP. Pamiętaj, aby zawsze aktualizować na bieżąco wszelkie wtyczki, tłumaczenia, szablony i oczywiście WordPressa. Korzystanie z aktualnych narzędzi da Ci największą pewność, że wszystko jest kompatybilne i działa poprawnie.

Aktualizacja dostępna w WordPressie

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest Wygląd. W nim możesz włączyć lub wyłączyć motyw, z którego obecnie korzystasz lub chcesz korzystać, możesz spersonalizować swoją witrynę, dodać i włączyć lub wyłączyć widgety, utworzyć menu, ustawić nagłówek oraz co najważniejsze dostać się do edytora, który zawiera pliki, z jakich zbudowany jest szablon. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z WordPressem i nie masz pojęcia jak używać tych plików z konkretnymi kodami, to lepiej na początku nic w nich nie modyfikować.

Wygląd > Personalizacja > Tożsamość witryny

Z tego poziomu możesz wstawić swoje logo, Tytuł witryny i opis, a także dodać ikonę witryny. Tytuł i opis to informacje, które wyświetlają się między innymi w google, jeżeli w wyszukiwarkę wpiszesz nazwę swojej strony. Ważne, aby te dane precyzyjnie oddawały to co najciekawsze odnośnie Twojego bloga. Krótkie i rzeczowe hasła oraz opis, mogą mieć znaczący wpływ na wejścia na Twoją stronę.

Ikona witryny to z kolei takie małe zdjęcie, które wyświetla się na karcie przeglądarki, jeżeli znajdujesz się na swojej stronie. Najczęściej jako ikonę witryny ustawia się swoje logo, ale to wszystko zależy od Ciebie. Najważniejsze aby zdjęcie miało rozmiar 512 px na 512 px.

ikona strony www przeglądarka

Wygląd > Personalizacja > Ustawienia strony głównej 

W ustawieniach strony głównej możesz też zdecydować, czy strona główna ma wyświetlać wpisy, jakie dodajesz do bloga, czy może ma być to inna strona, którą stworzyłeś. Jeżeli chcesz na stronie głównej wyświetlać inne rzeczy niż klasyczny blog, wystarczy zaznaczać opcję statyczna strona główna i z listy rozwijanej wybrać stronę, która ma być stroną główną, a poniżej stronę, która ma być stroną z wpisami i ma pokazywać posty blogowe.

Ustawienia

Ustawienia to ogólne narzędzie, które pomoże Ci w zdefiniowaniu kilku ważnych obszarów na blogu. Podobnie jak w wyglądzie, tak samo w ustawieniach masz kilka zakładek: Ogólne, Pisanie, Czytanie, Dyskusja, Media i Bezpośrednie odnośniki.

Ustawienia > ogólne to zakładka, w której również możesz zmienić tytuł i opis swojego bloga, możesz określić czy użytkownicy będą mogli rejestrować się na Twojej stronie oraz z jaką rolą, a także ustawić czas, datę i godzinę. W Ustawienia > pisanie możesz określić domyślny format wpisu i domyślną kategorię (proponuję, aby nie była to kategoria Uncategorized). Jeżeli będziesz chciał publikować swoje treści blogowe przez email, to również w ustawieniach pisania dokonasz takiej parametryzacji. Ustawienia > czytanie zawierają opcje dotyczące wyświetlania postów na stronie głównej (taką samą opcję znajdziesz w Wygląd > Parametryzacja), a co najważniejsze w tej zakładce znajdziesz opcje indeksowania Twojej witryny. Tutaj będziesz mógł zaznaczyć czy google ma wyświetlać Twoją stronę w wynikach wyszukiwania, czy też nie. To co jest jeszcze istotne to Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki. Tutaj ustawiasz w jaki sposób ma być wyświetlany adres w pasku przeglądarki po opublikowaniu posta. Do wyboru masz kilka konfiguracji, ja korzystam z opcji nazwa wpisu, co powoduje że w przeglądarce pojawia się adres mojej domeny oraz tytuł posta. Dodatkowo będziesz mógł też określić jaki adres będą miały Twoje kategorie.

Jak dodać szablon Elegant Themes do WordPressa

Instalując WordPressa masz do wyboru mnóstwo darmowych motywów. Możesz je oczywiście na początku potestować, zobaczyć jak wyglądaj w wersji demo, ale do momentu, aż nie zaczniesz na nich pracować, to ciężko będzie Ci ocenić, który z nich będzie najlepszy. Ja zanim wybrałam swój szablon, pracowałam na wielu innych motywach i z każdym coś było nie tak. Prawda jest też taka, że jak zaczynałam to nie wiedziałam co to jest css, php, html. Nie wiedziałam nawet co to jest wigdet, wtyczka czy landing page (strona ladowania). Brakowało mi umiejętności i wiedzy, a co gorsza nie do końca wiedziałam jaki gdzie jej szukać. Wtedy mój seo mąż zaproponował szablony Elegant Themes i to był strzał w dziesiątkę. Nie będę Cię teraz przez kolejne 10 linijek namawiać do ich zakupu, bo to wszystko zależy od Twoich potrzeb, od umiejętności, od tego co potrzebujesz i chcesz zbudować na swoim blogu. Ale jeżeli zgłębisz temat – a mój blog jest odpowiednim miejscem, szczególnie jeżeli nie czujesz się na siłach żeby czytać forum ET po angielsku, to pokażę Ci jak pobrać taki szablon i wrzucić go na serwer.

Krok 1: Zaloguj się na swoje konto w Elegant Themes. Po prawej stronie wybierz Downloads, zjedź kursorem do dołu strony i kliknij w przycisk View All Downloads. Wybierz szablon, który chcesz zainstalować i kliknij w Download, a następnie w Theme Package. Pobrany motyw będzie skompersowany (spakowany, w formacie ZIP). Nic z nim nie robisz, zostawiasz go w takiej formie, w jakiej go pobrałeś.

Krok 2: Zaloguj się do swojego wordpressa, do witryny, w której chcesz zainstalować pobrany motyw.

Krok 3: Po zalogowaniu przejdź do zakładki Wygląd > Motywy i wybierz kafelek dodaj nowy motyw.

Krok 4: U góry strony wybierz polecenie Wyślij motyw na serwer, a następnie nico niżej, kliknij w przycisk Wybierz plik. Po wybraniu pliku z motywem kliknij w przycisk Zainstaluj teraz.

instalacja motywu elegant themes

Krok 5: Po instalacji przejdź do zakładki Wygląd > Motywy. Znajdziesz tam duży kafelek z nazwą szablonu Elegant Themes, który właśnie zainstalowałeś. Najedź na niego kursorem i wybierz przycisk włącz. Gotowe! Od teraz możesz zacząć ustawienia i parametryzację swojego nowego szablonu. 😉

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci przebrnąć przez najtrudniejsze początki. Później nie będzie lżej, bo pojawią się nowe pytania i pewnie ciężko będzie znaleźć Ci odpowiedzi. Najważniejsza jest wytrwałość, konsekwencja i testowanie. Nie bój się czegoś popsuć – ja też psułam, niejednokrotnie i tylko dzięki temu nauczyłam się pracy z WordPressem i szablonami Elegant Themes. Jeżeli cokolwiek nadal pozostaje dla Ciebie niezrozumiałe, albo masz dodatkowe pytania, to śmiało zadaj je w komentarzu. Możesz też odwiedzić nasz profil na facebooku – tam jesteśmy niemal 24 godziny na dobę 😉

by Paulina Kanak

właścicielka domen Canaq.net | Canaq.pl

© Copyright 2014 | Wszelkie prawa zastrzeżone
cq.canaq@gmail.com