Do niedawna blog Canaq był wyłącznie przestrzenią prowadzoną bardzo hobbistycznie. Od niedawna w naszej ofercie pojawiło się tworzenie stron internetowych, a już niebawem ruszy sprzedaż gotowych układów graficznych dla Divi. Obecnie kilka układów graficznych możecie pobrać bezpłatnie z naszego portfolio, ale układy bardziej zaawansowane trafią do sklepu. I w związku z tym, chciałabym Wam dzisiaj poopowiadać co bardziej się opłaca i dlaczego warto zdecydować się na konkretne rozwiązanie i kiedy. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy robił sobie strony www sam, albo kupował układy graficzne i wrzucał je na swojego bloga, tylko pytanie co w sytuacji, kiedy coś nie zadziała? Ile stracisz czasu na naprawę błędów, ile grup facebookowych przepytasz i ile czasu spędzisz na wertowaniu różnych stron internetowych w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania?

Układ graficzny czy zlecenie wykonania strony internetowej?

Działając na WordPressie nie musisz być programistą, żeby zbudować stronę internetową czy blog, żeby zrobić stronę kursu online, albo postawić sklep internetowy. Ale sama strona www, sklep czy kurs to nie wszystko. Musisz wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed zagrożeniami w sieci, atakami hakerskimi, jak mądrze korzystać z wtyczek i widgetów, jak się pozycjonować, jak dostosować stronę pod urządzenia mobilne i jak to wszystko ze sobą połączyć, żeby czytelnicy czy Klienci chcieli na Twojej stronie zostać dłużej i chcieli do Ciebie wracać. Nauka kwestii technicznych zajmuje czas, który jest cenny dla nas wszystkich, to nie ulega wątpliwości.

Zarówno zlecenie strony internetowej jak i skorzystanie z gotowego układu graficznego to rozwiązania, które z powodzeniem sprawdzą się w każdym biznesie. Pytanie tylko co wybrać? Inwestując w stronę internetową masz pewność, że otrzymasz unikalny design, że ktoś poświęci Ci swój czas, sprawdzi czego potrzebujesz, odpowiednio Cię nakieruje na rozwiązania, które będą dla Ciebie najlepsze, i dostosuje wygląd strony w taki sposób, aby spełniała ona Twoje oczekiwania. Jeżeli zdecydujesz się na długofalową współpracę, to masz też z głowy dbanie o bezpieczeństwo swojej strony, ponieważ ktoś będzie nad nim czuwał. Jeżeli podejmiesz współpracę z firmą, która poza samym tworzeniem stron www zajmuje się również pozycjonowaniem, to zyskasz jeszcze więcej przestrzeni na rozwijanie swojej działalności.

Układ graficzny nie daje już tylu możliwości. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że wybrany układ graficzny przed Tobą mogło kupić tysiąc innych osób. To nie jest unikalne rozwiązanie, chociaż rozwiązuje problem braku środków na zlecenie wykonania strony internetowej przez firmę zewnętrzną. Jeżeli decydujesz się na układ graficzny, to oczywiście możesz go dostosować pod siebie i zmienić jego ułożenie, ale do tego są potrzebne pewne umiejętności i znajomość posiadanego motywu. Nawet jeżeli nie przeorganizujesz całego układu graficznego po swojemu, to zmieniając pewne parametry układ może nieco różnić się od tego, który kupiłeś. Dzieje się tak dlatego, że układy graficzne mają przykładowe treści, zajmują odpowiednią ilość linijek, zdjęcia mają wybrany rozmiar itp. Ty wrzucając swoje materiały możesz dodać mniej lub więcej treści, albo dodać zdjęcie innej rozdzielczości, w innym kształcie i to już wpłynie na zmianę wyglądu. Żeby w tej sytuacji dostosować układ i tak musisz znać się nieco na ustawieniach motywu. Więc osoby, które dopiero zaczynają przygodę z motywami Elegant Themes i chcą kupić układ graficzny, żeby zaoszczędzić czas, to możliwe, że napracują się jeszcze bardziej, bo poza samym poznaniem schematu działania poszczególnych ustawień, będą musiały jeszcze zmodyfikować zakupiony layout.

Układ graficzny tańszy od zlecenia strony www

Faktycznie jest tak, że układ graficzny jest tańszym rozwiązaniem, ale nie zawsze będzie tak, że uda się go kupić po „okazyjnej” cenie. Bo jeżeli znajdzie się Klient, który z galerii layoutów będzie chciał kupić wybrany motyw na wyłączność, to nie sprzedamy go za 50 czy 100 zł, ponieważ już nigdy więcej na nim nie zarobimy i nie wystawimy go do ponownej sprzedaży. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy zlecisz komuś wykonanie indywidualnego układu graficznego dla jednej podstrony, wpisu czy bloga. Tak naprawdę zaprojektowanie układu graficznego dostosowanego do indywidualnych wytycznych będzie procesem podobnym do zaprojektowania jednej podstrony internetowej, ale nadal tańsze. Dlaczego? Dlatego, że projektując układ graficzny, który zostanie zaakceptowany przez Klienta, nie zostajemy obciążeni postawieniem całej strony od początku. Nie angażujemy się w dalsze prace rozwojowe na stronie/blogu, nie zajmujemy się konserwacją i zabezpieczaniem WordPressa itp. Projektujemy i sprzedajemy układ, i pomimo że jest to droższa usługa od wybrania układu graficznego, z którego mogą też skorzystać inni, to wciąż jest tańsza od wykonania strony www od podstaw.

Reasumując – co bardziej się opłaca?

Z perspektywy zaoszczędzenia czasu, korzystniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania strony. Powierzenie opieki nad stroną www firmie zewnętrznej to wygoda i pewność (a przynajmniej powinieneś ją mieć), że nad Twoją przestrzenią internetową czuwa ktoś odpowiedzialny, kto zna się na swojej pracy i odciąży Cię w kwestiach technicznych. Wiąże się to jednak z pewnym, niemałym wydatkiem, ale warto rozważyć taką opcję, aby uzyskać zadowalający efekt dla swojego biznesu.

Układ graficzny to ryzyko, takie samo, jak przy wykonaniu strony internetowej samodzielnie, bez żadnej wiedzy na temat funkcjonowania WordPressa, posiadanego motywu i stron. I chodzi mi tu wyłącznie o kwestie techniczne, nie o treści, które powinny być jak najbardziej wartościowe. Jeżeli masz zapał do nauki, do poznawania, do uczenia się i zdobywania nowej wiedzy i jesteś zafascynowany nowinkami technicznymi, to układ graficzny się sprawdzi, ale będzie to tylko częściowe rozwiązanie Twojego problemu. Chociaż nie ukrywam, że layouty mogą też pomóc w nauce różnych opcji i ustawień, do których nie udało Ci się dotrzeć samodzielnie. Nie mniej jednak, jeżeli już próbowałaś działać na Divi i nic z tego nie wyszło, bo zabrakło Ci umiejętności, cierpliwości czy pomysłu, to z każdym pobranym układem graficznym będziesz musiał się napracować. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest to, że jeżeli nie masz pomysłu na wygląd swojego bloga/strony/wpisu, to kupno gotowego layoutu rozwiązuje problem estetyczny, z którym nie mogłeś sobie poradzić, bo czegokolwiek nie zrobiłeś, nie wyglądało to w Twoim odczuciu dobrze.

Trzymam za Ciebie kciuki, bo Divi to rewelacyjne rozwiązanie dla strony internetowej. Jeżeli jeszcze z niego nie skorzystasz, ale rozważasz kupno, albo szukasz idealnego rozwiązania, to możesz kupić go korzystając z naszego linku afiliacyjnego, poniżej:

<a href="http://www.elegantthemes.com/affiliates/idevaffiliate.php?id=32286_5_1_20" target="_blank" rel="nofollow"><img style="border:0px" src="http://www.elegantthemes.com/affiliates/media/banners/divi_728x90.jpg" width="728" height="90" alt="Divi WordPress Theme"></a>

by Paulina Kanak

właścicielka domen Canaq.net | Canaq.pl

© Copyright 2014 | Wszelkie prawa zastrzeżone
cq.canaq@gmail.com