Zawsze wydawało mi się, że różnica pomiędzy blogiem a vlogiem jest prosta i każdy wie o co chodzi, ale okazuje się, że nie każdy rozróżnia bloga od vloga, czy blogera od vlogera, więc ja powiem Wam jaka jest różnica 🙂

Pojęcie blog zna każdy. Blog, po angielsku web log, czyli dziennik sieciowy to rodzaj strony internetowej, na której użytkownik – bloger, umieszcza posty, wpisy czy artykuły, zazwyczaj z konkretnej, określonej dziedziny. Dlatego też mamy blogi kulinarne, finansowe, fotograficzne i wiele innych. W sieci znajdziemy również wiele blogów o różnej tematyce – mój blog jest tego najlepszym przykładem. Nie można go skategoryzować, ponieważ jego założenia w różnych etapach mojego życia ulegały modyfikacjom, stad też on po prostu jest blogiem i już 🙂

Blog jest formą pisaną, co oznacza, że osoba, która go prowadzi wszystkie swoje myśli, przepisy i doświadczenia spisuje i wrzuca do sieci, pod konkretnym adresem.

Czym różni się strona internetowa od bloga?

Strona internetowa to przestrzeń, która z reguły nie ulega modyfikacjom, a jeżeli już to niewielkim. Zazwyczaj składa się ze strony głównej, oraz innych podstron, które ściśle powiązane są z daną tematyką. Przykładem takiej strony jest np.: Elegant Themes, strona poświęcona szablonom do tworzenia witryn internetowych na platformie WordPress. Często spotykane są strony, które poza statystycznymi podstronami prowadzą również blog, na którym albo piszą o swoich produktach, albo poruszają inne tematy, ale ściśle powiązane z działalnością swojej strony czy firmy. Strony internetowe są tworzone głównie przez firmy, czy osoby prowadzące działalność, które sprzedają jakieś usługi i produkty. Strona internetowa jest wówczas dopełnieniem prowadzonej działalności i pozwala użytkownikowi oraz potencjalnemu Klientowi zapoznać się z oferowanymi przez firmę usługami.

Blog natomiast bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ zazwyczaj nie zawiera on żadnej strony statycznej, poza kontaktem czy podstroną o mnie. Do takich blogów należy m.in. blog Arleny Witt. Strona składa się ze strony głównej, na której umieszczone są wpisy autorki bloga, po lewej stronie znajdziemy odnośniki do najnowszych i najciekawszych postów, linki do portali społecznościowych i dwie podstrony. Ale już na pierwszy rzut oka widać, że ta platforma jest blogiem.

Jest jeszcze jedna cecha, po której można rozpoznać czy dana witryna jest blogiem czy stroną, a mianowicie jej wygląd, jednak nie należy traktować jej jako reguły. Blog zazwyczaj ma układ pudełkowy i składa się z dwóch kolumn. Najczęściej jest to sidebar – czyli miejsce, w którym autor zapisuje kilka słów o sobie, oraz różnego rodzaju odnośniki – do postów umieszczonych na blogu, do portali społecznościowych, do aplikacji pokazujących ścianę wpisów z social media takich jak Twitter, czy Facebook, czasem również blogroll albo reklama. Druga kolumna, to kolumna z wpisami. Strony internetowe są bardzo często tworzone w pełnej szerokości i tutaj mamy kilka możliwych układów takich jak: Multi Page, One Pag, Landing Page.

Multi Page

to strona pełnoekranowa, której cechą charakterystyczną jest slajd w formie obrazu albo wideo, na którym umieszczone są ważne informacje, jakie autor strony chce nam przekazać, bądź na co chce zwrócić szczególną uwagę. Tekst mocno wyróżnia się na tle całej strony więc ciężko go nie zauważyć, a cała nawigacja opiera się na podstronach umieszczonych w menu nad slajdem bądź też na slajdzie.

One Page

to również strona pełnoekranowa (tak zwany full screen), której cechą charakterystyczną są treści umieszczone na jednej stronie, w formie segmentów. Treści odsłaniane są w momencie przesuwania kursorem w dół strony. Strony typu One Page posiadają w nagłówku menu, jednak po naciśnięciu którejś z opcji nie zostajemy odesłani do innej podstrony, a do odpowiedniego miejsca/segmentu na stronie, na której się właśnie znajdujemy. Strony tego typu są często wybierane w sytuacji kiedy potrzebujemy zrobić swoją wizytówkę, krótką prezentacje tego kim jesteśmy, czym się zajmujemy, co sprzedajemy itp.  Pomimo tego, że strony tego typu cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli witryn, to często słyszy się wśród odwiedzających, że nic nie można na nich znaleźć. Strony One Page nie powstają po to, żebyśmy mogli wyszukać na nich wszystkich informacji czy produktów tak jak w serwisie allegro, tylko żeby poznać firmę. Jeżeli szukam firmy zajmującej się pozycjonowaniem stron, a interesuje mnie cennik, którego na stronie typu one page nie ma, to po zapoznaniu się z wizytówką firmy wysyłam zapytanie mailowe, albo dzwonię, żeby przedyskutować szczegóły transakcji czy uzyskać bardziej drobiazgowe informacje.

Częstą cechą stron typu One Page jest wykorzystywana funkcja Parallax. Polega ona na tym, że różne elementy na stronie  poruszają się wraz z przesuwaniem kursowa do góry i do dołu, co daje efekt nakładania się na siebie segmentów. Na pewno już gdzieś to widzieliście 🙂

Landing Page

to z reguły strona pełnoekranowa, na której nie znajdziemy wiele treści, a zazwyczaj będzie to jakaś „zajawka” sprzedawanego przez nas produktu. Znajdziemy na niej zdjęcie albo film, opis produktu albo usługi i zazwyczaj odnośnik do innego miejsca, gdzie zapoznamy się z działalnością firmy, albo pełną charakterystyką tego co znajdowało się na wyświetlonej stornie typu Landing Page. Czasem pojawią się też dane kontaktowe, albo formularz, w którym to my jesteśmy proszeni o pozostawienie swoich danych. I co ważne, strony typu Landing Page nie posiadają nagłówka z menu.

Vog, Vlog, Vloger

Jeżeli ktoś z Was jest tak bardzo niefotogeniczny jak ja, a przed kamerą czuje się źle i na wszelkich produkcjach wygląda jak parówka to zazwyczaj zostaje blogerem i prowadzi blog, na którym spisuje to co ma do powiedzenia. Vloger natomiast wszystko to co miałby spisać, nagrywa i w formie wideo prezentuje siebie i różnego rodzaju treści.

Vlog, Vog, czy Videoblog to po prostu wideoblog, a vloger to osoba, która takiego wideobloga prowadzi. Vlogerzy wykorzystają do prowadzenia swoich wideoblogów różne serwisy, najczęściej jest to YouTube oraz Dailymotion, z czego w Polsce bardziej popularny jest ten pierwszy. Plusem prowadzenia wideobloga jest to, że łatwiej nawiązać kontakt z innym użytkownikiem odwiedzającym nasz profil czy kanał w serwisie internetowym. Vloger ma większe możliwości do przekazywania emocji, do sprostowania wypowiedzianych słów a przede wszystkim zyskuje większą wiarygodność. Wszyscy możemy go zobaczyć, zweryfikować jak się zachowuje, w jaki sposób mówi, co mówi a niestety na klasycznym, pisanym blogu musi minąć więcej czasu, aby przekonać do siebie ludzi i pokazać im, że to co robię jest wartościowe.

Minusem prowadzenia wideobloga jest to, że większe pole do popisu mają hejterzy, którzy lubią uderzać w najczulsze punkty człowieka i są to m.in.: wygląd, sposób zachowania, nasze maniery, czy styl bycia, sposób w jaki mówimy. Oni jednak są wszędzie i nie warto aż tak bardzo się tymi słowami przejmować. Jeżeli wiemy, że to co robimy jest ważne i  sprawia nam przyjemność  to po prostu to róbmy.

Podobnie jak w przypadku blogów, vlogi również są różne i nie ma chyba w serwisie YouTube tematyki, która nie zostałaby poruszona. Mamy edukację, talk show, politykę, finanse, rozrywkę, kulinaria i wiele, wiele innych. Ale o tym pisałam w artykule Czy YouTube zastąpi telewizję.

 

by Paulina Kanak

właścicielka domen Canaq.net | Canaq.pl

© Copyright 2014 | Wszelkie prawa zastrzeżone
cq.canaq@gmail.com