Fort Gerharda na Wyspie Wolin

utworzone przez | Cze 19, 2016 | Nowości | 0 komentarzy

Fort Wschodni (Fort Gerharda) niegdyś przeznaczony do obrony portu w Szczecinie dziś stanowi ciekawą i klimatyczną atrakcję dla zwiedzających.

Fort powstał w XIX wieku, we wschodniej części Świnoujścia, na wyspie Wolin i stanowi jedną z 4 fortyfikacji Twierdzy Świnoujście: Fort Anioła, Fort Gerharda, Fort Zachodni oraz Fort Portowy. Cztery ceglane forty wybudowano w latach 1846 – 1860. Ich zadaniem była obrona portu, miasta i redy zarówno od strony morza, jak i lądu. Po lewej i prawej stronie Świny wzniesiono dwa forty: na wyspie Uznam fort Zachodni i fort Anioła, na wyspie Wolin fort Portowy zniszczony przy rozbudowie fortu w latach 70. XX w., oraz najważniejszy i największy – fort Gerharda.

Dziś cały kompleks jest siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, który poza udostępnianiem obiektu do zwiedzania umożliwia również udział w pokazach strzelania z armaty, przejście skróconego szkolenia wojskowego czy zorganizowanie ogniska na dziedzińcu otoczonym murami fortu. Ponadto, na terenie obiektu mieści się Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, w którym możemy zobaczyć kolekcję umundurowania, armaty, magazyn broni, dokumenty, pamiątki czy wyposażenie żołnierzy.

*Źródło informacji: Jarosław Chorzępa „Fortyfikacje” oraz strona domowa fortu: http://www.fort-gerharda.pl/

*Fotografia: Paulina Kanak