ANASTAZJA W KRAINIE 50 TWARZY GREYA

utworzone przez | Wrz 13, 2015 | Nowości

Przepełniona bólem, miłością i erotyzmem opowieść o człowieku z poranioną duszą. Kim jest Christian Grey? Czym jest seks w objęciach człowieka o pięćdziesięciu odcieniach szarości? Pytania wydają się nie mieć końca… a jednak poznajemy odpowiedzi. Jesteśmy świadkami obnażenia Christiana Greya i poznajemy motywy jego postępowania, jego demony, targające nim namiętności, zgłębiamy bół i cierpienie czteroletniego chłopca próbującego odnaleźć się w świecie pozbawionym zasad, skrupułów i wszlekiej moralności.

Głównego bohatera, poznajemy jako uprzejmego, władczego, pełnego emocji, błyskotliwego, i budzącego respekt właściciela korporacji Grey Enterprises Holdings Inc. I ciężko wobrazić sobie , że jest on człowiekiem, który nie raz przyprawi nas o dreżenie serca, nie raz zaprze nam dech w piersiach i nie raz przywoła smutek i łzy.

Niesamowicie śmiesze wydają się być opinie internautów, a przede wszystkim internautek, które pozwalają sobie doradzać innym czytelniczkom: „Nie czytajcie tej książki, kiedy w pobliżu nie ma waszego partnera” Wnoiskować można, iż żadna nie doświadczyła odrobiny dominacji i uległości w sypialni, żadna nie wykorzystała nigdy krawata ukochanego i nie została skępowana kajdankami, obezwładniona, żadna nie została skazana jedynie na zmysł dotyku. Czy jedyną wartością jaką można wyciągnąć z literatury E. L. James jest seks, namiętnośc i pożądanie? Czy przedstawiony przez autorkę seks nie jest narzędziem, które obrazuje jak bardzo skrzywdzono Christaina Graya? Jak bardzo spaczono jego pogląd na miłość i sprawianie przyjemności?

Jak można odczuwać podniecenie wchodąc do świata człowieka, który gardzi sobą, który postrzega siebie jako potwora bez serca, a seks jest rozpaczliwym wołaniem o pomoc, próbą udźwignięcia cieżaru życia? „Mam jakieś trzy lata i alfons dziwki znowu jest wkurzony. Pali i pali, papierosa za papierosem i nie może znaleźć popielniczki. – Bolało. – To właśnie ból pamiętam.” To właśnie ból wywyłuje poczucie obsesyjnej kontroli, kontroli, której jak przyznaje sam Christian zabrakło w okresie kiedy kształtowała się jego osobowść. Włączając BDSM do swojego życia Szaremu z łatwościa przychodzi jej sprawowanie, zadawanie bólu i wymierzanie kary za rzeczy tak abstarkcyjne, jak te, które zniszczyły cały jego system wartości.

„Lubię kontrolę jaką mi to daje, Anastazjo. Chcę żebyś się zachowywała w konkretny sposób, a jeśli tego nie zrobisz, będę Cię karał, aż się nauczysz zachowywać tak, jak sobie życzę. Karanie Cię sprawia mi przyjemność.”

To nie seks w pokoju zabaw sprawia Christianowi największą przyjemność. To możliwość wymierzenia kary, widok zaczerwienionego ciała i wyobrażenie poniżonej matki dają mu poczucie wyzwolenia i spełnienia. Jak ważną rolę odegrała w życiu Christiana matka dziwka i narkomanka? Jak wiele zabrała mu przez pierwsze 4 lata jego życia? Jak bardzo uratowała go swoją śmiercią?

Patrząc na dorosłego Christiana Greya, nie raz przed moimi oczami pojawia się mały chłopiec, skulony, zastraszony, skatowany i głodny, tulący brudny kocyk i gładzący martwą matkę błagając żeby się obudziła… nie raz w moich uszach rozbrzmiewa jego delikatny, drąży głos ze słowami „kocham Cię mamusiu…” Czy miłość przeplatająca się z żalem i brakiem zrozumienia może prowadzić do pokoju zabaw? Czy może taką drogę wskazano mu jako najlepszą terapię? Jedyną, która zadziałała ponieważ była nowa, świeża, zakazana i kusząca? W porównaniu do bójek, szarpaniny i zadzierania z prawem bardzo przyjemna. „Jestem za przekracaniem granic Anastazjo” Waszym zdaniem przekroczył? Kiedy? Czy właśnie wtedy, kiedy poznał władczą i żądną sprawowania kontroli Elenę, która zabrała go do brutalnego świata sadystycznych zabaw i pełnego dominacji? Czy może kiedy poznał Anastazję, dzięki której otwrzył się na otaczający go świat, na dotyk, uczucie, miłość… ? A może kiedy padł na kolana stając się uległym, uginając się pod wpływem starchu przed samotnością, przed utratą jedynej osoby, którą zdołał pokochać? „Będziesz wolała jego niż mnie” Czy Christian przestanie sie bać?

Mamusiu! Mamusiu! Mamusia śpi na podłodze. Już długo tak śpi. Szczotkuję jej włosy, bo to lubi. Nie budzi się. Szarpię ją. Mamusiu! Boli mnie brzuszek. Jestem głodny. Jego tu nie ma. Chce mi się pić. W kuchni podsuwam krzesło do zlewu i odkręcam kran. Woda opryskuje mi niebieski sweter. Mamusia dalej śpi. Mamusiu, obudź się! Leży i się nie rusza. Jest zimna. Idę po swój kocyk, przykrywam mamusię i kładę się obok niej na lepkim, zielonym dywanie. Mamusia nadal śpi. 

Mam dwa małe samochodziki. Jeżdżę nimi po podłodze obok mamusi. Chyba jest chora. Szukam czegos do jedzenia. W zamrażalniku jest groszek. Zimny. Jem go powoli. A potem boli mnie brzuszek. Zasypiam obok mamusi. Groszku już nie ma. W zamrażalniku jest coś jeszcze. Dziwnie pachnie. Liże i język przywiera mi do tego czegoś em powoli. Fuj, niedobre. Popijam wodą. Bawię się samochodzikami i śpię obok mamusi. Jest taka zimna i nie chce sie obudzić.

Kim jest Christian Grey – postać literacka stworzona tak precyzyjnie, idealna w każdym szczególe…? E.L. James pomyślała o wszystkim. Zapraszam Was do wywiadu z psychologiem Julie Pavlova, która odpowiada na nurtujące nas pytania dotyczące Christiana Greya i nie tylko, bo rozmawiamy również o dzieciństwie, o seksie, o miłości a przede wszystkim o człowieku. 

Paulina Kanak: Jak bardzo Twoim zdaniem doświadczenia z wczesnego dzieciństwa Christiana Greya wpłynęły na jego dalsze życie?

Julie Pavlova: Doświadczenia z naszego dzieciństwa mają największy wpływ na nasze życie. Stanowią one podstawę psychoanalizy i teorii, które odnoszą się do naszych doświadczeń. Nie pamiętamy przeżyć ze wczesnego dzieciństwa, ale czujemy że mają one wpływ na teraźniejszość, ponieważ są naszym bagażem psychologicznym. Myślę, że Christian nie pamięta zbyt wiele (może nawet nie pamieta niczego), ale posiada instynkt, temperament i nawyki, które zostały zbudowane na podstawie jego wcześniejszych przeżyć.

Paulina Kanak: Jak wiele rzeczy ze wczesnego dzieciństwa jesteśmy w stanie zapamietać? Np. dziecko w wieku 4 lat? Jak ma się to do naszych traumatycznych przeżyć? Czy jest w ogóle możliwe?

Julie Pavlova: Jest to możłiwe, ponieważ mózg zaczyna rejestrować zdarzenia od 8 miesiąca życia. Nie mówimy tutaj o sytuacjach czy rzeczach które zapamiętaliśmy, ale o o czymś co wpływa na naszą osobowość. Zazwyczaj nie pamiętamy traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Świadomość zawsze stara się chronić nasz umysł, wypierając z niego rzeczy dla nas traumatyczne. Ludzie mogą miewać dziwne sny lub koszmary, przeżywać déjà vu albo mieć fobie, ale nie wiedzą dlaczego tak się dzieje i skąd pochodzą obrazy, które pojawiają się przed ich oczyma. Psychologowie wymieniają wszystkie te czynniki jako traumatyczne wyzwalacze. Grey posiada niektóre z nich i budzą one w nim fobie oraz strach, ale nie pamięta co dokładnie mu sie przydażyło.

Paulina Kanak: Christian nazywa siebie Panem, jest sadystą, lubi zadawać ból. Czy to możliwe aby doprowadziły do tego relacje a raczej ich brak z biologiczną matką?

Julie Pavlova: Myślę, iż jest to możliwe. Rodzice sa najważniejszymi osobami w życiu dziecka, szczególnie matka. Nie wiem co dokładnie wydarzyło się między nim a jego matką, ale to bardzo go traumatyzuje. Z drugiej strony nie przypisujmy wine jeg matce bądź komukolwiek innemu. Nie oczerniajmy innych ludzi. Christian Grey jest dorosłym człowiekiem i sam decyduje o swoich czynach. Wybrał BDSM. Podjął decyzję.

Paulina Kanak: Dlaczego rodzicom Christina nie udało sie przeprowadzić skutecznej terapii? On sam uważa, iż to im zawdzięcza wszystko a jednak nie umieli poradzić sobie z jego buntem. Zrobiła to Elena, starsza od niego kobieta, która zabrała go do świata seksu, dominacji.

Julie Pavlova: Rodzice nie moga być jedynymi “zbawicielami” swoich dzieci. Christian mógł poprosić ich o pomoc albo rozwiązywać problemy w okresie dojrzewania. Może nie uważał, że jest to stan wymagający terapii? On nie jest chorym psychopatą z dużym nożem w ręce. Jest normalny. BDSM nie wykracza poza granice. Każdy z nas ma swoje własne rozterki. Rodzice nie mogą rozwiązywać wszystkich problemów z jakimi borykają sie ich dzieci. Grey spotkał Elenę i znalazł sposób na pokonanie przeciwności.

Paulina Kanak: Czy uważasz że doświadczenia z dojrzałą kobietą, uprawianie z nia sadystycznego seksu pomogły mu w otwrzeniu sie na świat?

Julie Pavlova: Niektórzy ludzie walczą ze swoimi demonami, niektórzy starają się uciec przed sobą a inni po prostu akceptują to co się dzieje. Mam na myśłi, że po prostu akceptują swoje mroczne pragnienia, nie boją się być “inni”. Są wolni. Grey ma sporo zasad. Wyznacza granice ale ma też swoej obawy. Jest na drodze uporania się z traumatycznym dzieciństwem. Może BDSM jest dla niego kluczem.

Paulina Kanak: Jak to jest w normalnym zyciu? W swojej pracy na pewno spotykasz się z ludźmi którzy mają podobne „problemy” lubią ostry seks, lubią bdsm. Z czego to wynika?

Julie Pavlova: Nie oddzielam normalnego życia od seksualnych preferencji takich jak BDSM. Kto powiedział że nie jest to normalne? BDSM ma wiele barw więc każdy może wybrać coś dla siebie. Od lekkich form poprzez mroczne do niebezpiecznych, ale jest to normalne, jest zupełnie naturalne. Jeśli Ty, czy Twoi lubicie taki rodzaj seksu i czerpiecie z niego przyjemność i nie czujecie się przytym nieswojo to jest to normalne. Niektorzy z moich Klientów faktycznie obawiają się swoich seksualnych potrzeb, ale rozmawiając o ich problemach znajdujemy najbardziej komfortowe rozwiązanie w którym mogą realizować swoje fantazje.

Paulina Kanak: Czy uważasz że miłośc może zmienić w ludziach ich upodobania seksualne? Tak ekstremalne dla wielu upodobania?

Julie Pavlova: Typ i upodobania seksualne nakreślają pierwsze najbliższe nam osoby (zazwyczaj jest to obraz matki w oczach mężczyzny i ojca w oczach kobiety albo obraz dziadków czy rodzeństwa), pierwszy seksualny partner, kultura w której żyjemy i tradycje społeczne. A więc nie, miłośc nie może zmienić naszych preferencji seksualnych. Ale… ludzie mogą zmienić je w sytuacji, kiedy odkryją cos nowego z czerpią przyjemność. Młośc nie może tego zrobić, ale fizyczna przyjemność owszem.

Paulina Kanak: Z czego bierze sie w człowieku poczucie beznadziejności? Christian Grey miał trudne dzieciństwo, był katowany, matka zmarła na jego oczach, ale los był dla niego łaskawy. Ma firmę, jest bogaty, może mieć wszystko, ma cudownych rodziców i rodzeństwo. Ma Anastazje. A mimo to uważa, że jest nikim. Z czego wynikają takie odczucia u człowieka?

Julie Pavlova: Życie to nie tylko to co przeżywamy . Życie to głownie to co odczuwamy. Jeśli obie spojrzymy na stół Ty możemy zauważyć, że jest wykonany z drewna a ja że jest brązowy. Stół się nie zmienia i nie staje sie inny. To my widzimy różnice w tym samym przedmiocie. To powód dla którego ludzie mogą mieć wszystko, ale uważają że nie mają albo że są nikim. Grey nie dostał matczynej miłości. Jedynej rzeczy jakiej potrzebuje dziecko poza pozywieniem i bezpieczeństwem. Christian nie dostał ciepła i wsparcia w od rodziców w momencie w którym najbardziej tego potrzebował. Teraz próbuje zagłuszyć te uczucia luksusem, władzą a także poprzez BDSM. Nie uważam aby była to pomyślna droga do wypełnienia wewnętrznej pustki.

Christian Grey to ciekawa postać literacka. Bez wątpienia coś w nim jest. Jednych zaciekawił, drugich zniesmaczył jeszcze innych zirytował, ale wszyscy go znają. Wszysycy o nim mówią. To nie może być przypadek. Pomimo języka jakim została napisana książka i ekranizacji, która ukazuje jedynie wątek erotyczny czy miłosny, ta trylogia ma drugie dno, na które warto zwrócić uwagę. Człowiek to nie tylko ciało. Ludzie tworzą miejsca, budują relacje, nadają kształt historii, a historia Christiana Greya jest zdecydowanie jedną z tych, na które warto zwrócić uwagę.

Paulina Kanak

Christian jest wytworem mojej wyobraźni. Tak – jest przystojny, inteligentny, bogaty i zdecydowanie wie, co robić w łóżku, ale przede wszystkim jest samotny i szuka miłości. Która kobieta nie lubi myśleć, że jej miłość może ocalić mężczyznę?

E.L. James

Gray stanowi połączenie wszystkich cech, pożądanych przez współczesne kobiety: Przystojny, osiągający sukcesy zawodowe, silny, władczy a chwilami agresywny. 100% tego, co  określa się jako prawdziwego mężczyznę, w połączeniu z burzliwa przeszłością, oraz doznanymi krzywdami we wczesnym dzieciństwie daje mężczyznę, który stał się obiektem westchnień setek tysięcy czytelniczek. Smutne jest to, że znaczna część z nich nie widzi, że w rzeczywistości Gray to nikt inny jak kaleka emocjonalny, który nie radzi sobie z jakimikolwiek uczuciami, nawet w ich najprostszej postaci.

Anna Jurojć-Kurcewicz

Paulina Kanak: Skąd w ludziach potrzeba kontroli?

Julie Pavlova: Co byś zrobiła, gdbyś została sama w ciemnym pokoju i nie czuła się z tym dobrze? Najprawdopodobniej zapaliłabyś światło. Kontrola to światło dla ludzi którzy czują się niepewnie i nie lubią pokazywać swoich “słabości”. Nie są nieśmiali ale brak im pewności siebie i potrzebują kontroli, która jest dla nich metodą na utwierdzenie się w przekonaniu że wszystko jest w porządku. Grey jest dominatem ponieważ potrzebuje czuć się bezpieczny. Potwierdzenie możesz znaleźć w każdym jego kroku: kontrakty, zasady, styl bycia. Kolejnym powodem kontroli jest zazdrość.

Paulina Kanak: Beyonce Knowles zaśpiewała „And I still don’t understand, Just how your love can do what no one else can” Wierzysz że istnieje taka miłość? Że może odmienić człowieka?

Julie Pavlova: Dlaczego nie? Miłość to najsilniejsze uczucie na świecie. Ludzie przeprowadzają się z miłości, tracą wagę, zmieniają kolor włosów albo uczą się surfowania. Dlaczego mieliby się nie zmieniać dla miłości? Mogą jeśli to uczucie jest wystarczająco silne. Pytanie czy potrzebują tych zmian? Czy naprawdę ich chcą? Czy jeśli miłość odejdzie to będą z nich zadowoleni? Dorastamy każdego dnia i miłość jest najlepeszym powodem do zmian.

Paulina Kanak: Jaką terpaię jako psycholog polecasz wszytskim tym, którzy nie umieją zaakceptować siebie, którzy boją się swpich potrzeb seksualnych? Nie umieją sobie z nimi poradzić?

Julie Pavlova: Większość ludźmi próbuje po prostu “żyć normalnie”. Normalnie w znaczeniu “jak większość społeczeństwa”. Nie dobrze, nie źle, ale tak jak inni. Na szczęście zauważam, że coraz więcej ludzi próbuje żyć po swojemu, ze swoimi własnymi potrzebami i zainteresowaniami nie upodabniając sie i nie zważając na opinię innich ludzi. Ma to sens z uwagi na to, że nikt nie wie jaki styl życia jest dla ciebie lepszy. Nie kieruję na terapię Klientów, którzy nie akceptują swoich pragnień albo seksualnych fantazji. To są normalni ludzie, którzy nie potrzebują pomocy specjalisty. Staramy się znaleźć właściwy sposób i kierunek na realizację tych potrzeb. Próbujemy odnaleźć wewnętrzną równowagę pomiędzy regułami społecznymi a osobistym komfortem. Stosuję przy tym terapię artystyczną. To najlepsza droga do odkrycia nawet najciemniejszego zakątka umysłu i zaskoczenia samego siebie.

Paulina Kanak: Julie, ostatnie pytanie. Kim jest Christian Grey?

Julie Pavlova: To człowiek z historią i tajemnicami które tworzą go tym kim jest. Nie jest ani potworem ani bohaterem. Każdy z nas ma swoją historię, każdy z nas ma swoje sekrety ciemne jak noc. Grey ma specyficzne wyobrażenie o seksie, ale kto powiedział, że to jest złe?